1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erastovalidia [21]
3 years ago
6

Plz help me quickly!!!!!!!!!!

Mathematics
1 answer:
bezimeni [28]3 years ago
4 0

Answer: the tip would be 17.26$

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is (−2) ( 3 <br> 4<br> 7<br> ) ?
zloy xaker [14]

Answer:

-694

No need to explain

3 0
3 years ago
in a survey 27% of the people chose salads over a meat dish. In all 81 people chose salads. how many people were in the survey?
Zolol [24]

Answer:

300

Step-by-step explanation:

27% = 81

1% = 81/27 = 3

100% = 100x3 = 300people

3 0
3 years ago
The ancient Greeks could bisect an angle using only a compass and straightedge.A. TrueB. False
Gala2k [10]

Answer: True.

The ancient Greeks could bisect an angle using only a compass and straightedge.

Step-by-step explanation:

The ancient Greek mathematician <em>Euclid</em> who is known as inventor of geometry.

The Greeks could not do arithmetic. They had only whole numbers. They do not have zero and negative numbers.

Thus, Euclid and the another Greeks had the problem of finding the position of an angle bisector.

This lead to the constructions using compass and straightedge. Therefore, the straightedge has no markings. It is definitely not a graduated-rule.

As a substitute for using arithmetic, Euclid and the Greeks learnt to solve the problems graphically by drawing shapes .

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Click on the number until you find the right quotient. 36m5n5 ÷ (12m3)
Len [333]

<em>So</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>answer</em><em> </em><em>is</em><em> </em><em>3</em><em>m</em><em>^</em><em>2</em><em>n</em><em>^</em><em>5</em>

5 0
3 years ago
Find the unit rate. Write an equation to describe
ale4655 [162]

Answer:

unit rate = 14x

y = 14x + 0

Step-by-step explanation:

y = mx

y = 14x

$42 for 3 feet, how much for one feet?

42/3 = 14

please give thanks by hitting the heart button :)

8 0
3 years ago
Other questions:
  • the same type of television is being sold at two different stores. store A is selling the television for $800, which is $120 mor
    5·1 answer
  • Will mark brainliest if amswer right pitcure included​
    8·2 answers
  • Why is the information in the diagram enough to determine that △LMN ~ △PON using a rotation about point N and a dilation?
    14·1 answer
  • I really, really need help with this! I'm so stuck!!
    10·2 answers
  • What does y equal if 5x+y=40
    7·1 answer
  • Find the value of x.<br> 92°<br> 36°
    11·1 answer
  • Explanation<br> Solve using the quadratic formula.<br> 3q2 + 7q = 0
    10·1 answer
  • You can use _____ to help determine the right foods to eat.
    8·1 answer
  • The graph of a quadratic function has y-intercept 10 and one of its x-intercepts is 1
    5·1 answer
  • Which
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!