1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zepelin [54]
3 years ago
13

Steven wants to buy a couch that costs $475. He has already saved $120. He plans to save $25 a week.

Mathematics
2 answers:
xenn [34]3 years ago
5 0

Answer:

f(x)=25x+120. f(10)=370

Tasya [4]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

f(10)= Which Is 25. This means that he will have saved $250 in 10 weeks. The couch costs $475 whis is $225 more than $250

You might be interested in
james scored 300 runs in cricket. he requires 900 runs to qualify for league MVP contention. he scores 50 runs during the averag
Serhud [2]
He would need to play 12 average scoring games.
900 (goal) - 300 (has) = 600
and 600/50 is 12 
hope this helps :)
5 0
3 years ago
Solution to 3x+4=3x+4
wel

Answer:

6x+8

Step-by-step explanation:

Brainliest?

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two cars traveled equal distances in different amounts of time. Car A traveled the distance in 4 h, and Car B traveled the dista
sweet [91]
Sorry I know this late, but the answer is 40 MPH, I don't know if this helps! I HOPE SO THO!! <3
3 0
4 years ago
HELP! THIS IS DUE AT 10:40!!!!!!
katrin2010 [14]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

Both quadrilaterals have two triangles. The triangles that coordinate with the triangles in the other quadrilateral are proven congruent by AAS and AA. That makes the quadrilaterals congruent.

3 0
3 years ago
9. If ground beef costs $4.98 for 3 pounds, then what is the unit rate (cost per
Drupady [299]

Answer:

1.66 pounds

Step-by-step explanation:

4.98 dollars divided by 3 pounds

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the probability that a hand of five cards contain a queen of hearts,?
    14·1 answer
  • Graph the inequality:<br><br>Y&gt;-x+3<br><br>I would very much appreciate the help :)
    8·1 answer
  • Tori earns $9 for each hour of dog walking .how many hours in all will it take tori to earn a total of $36
    11·1 answer
  • What is the product of 510 and 47?
    7·1 answer
  • alpha and beta are the zeros of the polynomial x^2 -(k +6)x +2(2k -1). Find the value of k if alpha + beta = 1/2 alpha beta(ITS
    12·1 answer
  • The price of an item is $6.15. You want to buy two of the items and give the cashier a $10 and a $5 bill. What is the change?
    6·2 answers
  • There are three different companies that are willing to provide the hot dogs.
    6·1 answer
  • Equation word problem
    12·2 answers
  • 5a - 3 + 2a + 2a + 3
    13·2 answers
  • PLEASE HELP IN ONE MINUTE WILL MARK BRAINLIST
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!