1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brilliant_brown [7]
3 years ago
13

Please help me please will give brainliest to anyone who is good ​

Mathematics
1 answer:
Sever21 [200]3 years ago
3 0

Answer:

D

As temperature increases, so does mpg meaning better milage in warmer temperatures

You might be interested in
Price is $166.30 she has $7.08 how much more is needed
alexdok [17]
Subtract $7.08 from $166.30 = $159.22
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
60 min is 20%of blank min
enot [183]

Answer:

20% of the number is 60.

100% of the number is therefore (100/20) x 60 = 5 x 60 = 300

Step-by-step explanation:

Explanation:

No further explanation required really!


4 0
3 years ago
9/11 of a number is 36. What is the number?
mina [271]

Answer:

44

Step-by-step explanation:

\frac{9}{11} x=36

x=36/\frac{11}{9}\\x=\frac{36*11}{9} \\x=4*11=44

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select the correct answer.
Damm [24]

Answer:

there are 83 percent of books

5 0
2 years ago
Find the EXACT value of sec (-120 degrees)
kenny6666 [7]
Sec is 1/cos so sec -120 is 1/cos -120 which is -2
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A plant is already 47 centimeters tall, and it will grow one centimeter every month.
    9·1 answer
  • Consider the equation 5 + x = n. What must be true about any value of x if n is a negative number?
    12·1 answer
  • Can you please help me, i dont get it and my teacher wont answer my email to help me pt2
    12·2 answers
  • 3(3b +2)=-30 what is b =
    15·1 answer
  • Can someone explain to me how to do this and help me?​
    8·1 answer
  • Daniel brought 2.75 pounds of Spanish fried rice to a family dinner. During the meal, Daniel and his family ate 1.25 pounds of r
    9·1 answer
  • Carrie buys 4.16 pounds of apples for $5.20. How much does 1 pound cost?
    8·2 answers
  • Si el lado de un cuadrado mide 10cm cuanto mide él área del círculo que se encuentra adentro de ese cuadrado
    15·1 answer
  • Help please,<br><br> much aprreciated
    12·2 answers
  • Given f(x) = 6 (1 - x) +11 what is the value of f(8)
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!