1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sladkih [1.3K]
3 years ago
13

Is 5 in the solution set of x+3>8

Mathematics
2 answers:
Irina-Kira [14]3 years ago
8 0

Answer:

It 5 would not be x

Step-by-step explanation:

If 5 was x, then it would be equivalent, because 5+3 = 8. I hope this helped.

vfiekz [6]3 years ago
8 0
It would be greater than 5 so

6 and above
You might be interested in
What is 49 divideed by 21
anygoal [31]

Answer:

2.3

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
20. What is the equation of the line that passes through the points (–2, 2) and (0, 5)? A. y = x + 5 B. y = x – 5 C. y = –3/2x +
Vanyuwa [196]

y=mx+b

first find the y intercept or b or x=0

b=5

now find the slope

y²-y¹/x²-x¹--> 5-2/0-(-2)

m=3/2

the equation is D. y=3/2x+5

3 0
2 years ago
The record holder in eating chocolate ate 31.5 ounces of Chicago Chocolate Hearts in 7 minutes. How much chocolate did he eat pe
sasho [114]

Answer:

Step-by-step explanation:

This is a unit rate problem.  If we want to find out how much chocolate was eaten in 1 minute, we divide 31.5 by 7.  This gives us the number of ounces of chocolate eaten in 1 minute: 4.5 ounces per minute.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
3 a + 4 k = − 6 , for a
KatRina [158]
The link down below
7 0
3 years ago
189.271 in expanded form
Nookie1986 [14]

Answer:

189.271 in expanded form is (1 x 100) + (8 x 10) + (9 x 1) + (2/10) + (7/100) + (1/1000)

Step-by-step explanation: hope this helps <3

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 11/12 and 2/3, greater than, less than, or equal
    15·2 answers
  • 5x(8-4)-4=<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=5%20%5Ctimes%20%288%20-%204%29%20-%204%20%3D%20" id="TexFormula1" title="5 \time
    7·2 answers
  • ANSWER QUICK PLEASE!
    13·1 answer
  • Factor quadratic plz 15x^2-4x-4=
    11·1 answer
  • Solid:<br> What is the surface area of the pyramid?<br> units
    13·1 answer
  • 4. If it costs $18 for 24 pounds of grapes, how much would 8 pounds cost? What is the unit rate?
    8·1 answer
  • Help I’ll give brainliest!
    5·1 answer
  • Is 1 4/6 an irrational number ?
    12·1 answer
  • Alexa has set up a lemonade stand outside her house and sells small cups and large cups of lemonade. Each small cup holds 8 ounc
    9·1 answer
  • PLEASE HELP! Observe the following quadrilaterals. They each have been labeled with a specific name. Determine if the quadrilate
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!