1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
satela [25.4K]
3 years ago
7

During second period, Kiera completed a grammar worksheet. Of the 90 questions, she got 70% right. How many questions did Kiera

get right?
Mathematics
1 answer:
ANEK [815]3 years ago
7 0

Answer:

we conclude that Kiera got the right 63 questions.

Step-by-step explanation:

Total questions = 90

The percentage of correct question = 70%

Using the formula

The number of correct questions = 70% of 90

                                                         = [70/100] × 90

                                                          = 0.7 × 90

                                                           = 63

Therefore, we conclude that Kiera got the right 63 questions.

You might be interested in
What number am i thinking of?<br> a. 21<br> b. 9<br> c. 69<br> d. 7
icang [17]
Your thinking of the number 69
6 0
3 years ago
PLZ HELP!! I NEED QUICKLY!!
Amiraneli [1.4K]

Answer:

(1, 1), (2, 2), (-3, -3), (4, 4), (-5, -5)

Step-by-step explanation:

You get a straight line. As you can see in the picture, the figure lies in the first and third quadrant.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jessica rented 1 video game and 3 movies for a total of $11.50.
Over [174]
So you’ll take $11.50-$4.75=$6.75 then you’ll divide this answer by 3 6.75/3=2.25 so it was $2.25 per movie to rent
6 0
3 years ago
Please help!<br> Solve for x.
sergij07 [2.7K]

Hello

Good Luck

Goodbye ♥

6 0
2 years ago
"Which of the following sequences of numbers are arithmetic sequences? Check all that apply.
defon
B) 154, 171, 188, 205, 222
A constant value (17) is added to get the next number
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Benjamin bought a 5 pound bag of flour for $7.95 what is the unit price per ounce of flour
    9·2 answers
  • Here are some
    8·1 answer
  • How many tenths are in 13.58
    12·1 answer
  • Original: 379 New: 83
    9·1 answer
  • Lines a and b are parallel. What is the measure of angle b? Enter your answer in the box. b = ∘ Two horizontal lines the top lin
    14·2 answers
  • Of the 81 people who answered "yes" to a question, 6 were male. of the 70 people that answered "no" to the question, 6 were male
    7·1 answer
  • What is the most hard subject in math
    7·1 answer
  • Karley added 14 bottle caps to her collection. She
    15·1 answer
  • Find the difference :<br> 1 -<br> 0.4308<br> PLEEASE ANSWER WILL MARK BRAINLIEST PLEASE ANSWER
    7·1 answer
  • Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!