1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aivan3 [116]
3 years ago
8

It cost 2500 dollars to rent a boat.Lunch costs 13dollars per adult and 8 dollars per child.Write and algebraic expression for t

he total cost for a group of B adults and C children
Mathematics
1 answer:
Shtirlitz [24]3 years ago
8 0

Answer: what?

i dont know

Step-by-step explanation: what is the B and C group give more info plzzz.


You might be interested in
a rectangle has a side length 2x+9 and side width x. If the perimeter is 36 cm, what is the value of x?
alukav5142 [94]
2(2x + 9) + 2(x) = 36

4x + 18 + 2x = 36

Combine like terms.

6x + 18 = 36

Subtract 18 from both sides.

6x = 18

Divide 6 on both sides.

x = 3

Hope this helps!
6 0
3 years ago
3 2/3 - 1 1/4 what’s the answer
Anettt [7]

Answer:

95/12 as an improper fraction.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone explain how to solve this and the solution? Please and thank you :)
Verizon [17]
25 > 2x + 8 - 66

first simplify all numbers

25 > 2x + (8  - 66)
25 > 2x - 58

Then add 58 to both sides

25 (+58) > 2x - 58 (+58)
83 > 2x

Finally divide 2 from both sides to isolate the x

83/2 > 2x/2

41.5 > x

hope this helps
3 0
2 years ago
A recipe requires 1/3 cup of milk for each 1/4 cup of water.How many cups of water are needed for each cup of milk?
d1i1m1o1n [39]
3/4
Work
1/4+1/4+1/4=3/4
1/3+1/3+1/3=3/3=1
7 0
2 years ago
The student council sold jars of mixed nuts at their bazaar they were given 40 empty jars. They paid $19.60 for the nuts and $11
Alex Ar [27]

Answer:

\$1.75

Step-by-step explanation:

Total amount paid for the nuts is $19.60

Total amount paid for the ribbons is $11.20

Profit made on each jar is 98¢= $0.98

Cost price of the nuts and ribbon for the 40 jars is 19.6+11.2=\$30.8

Cost price for nuts and ribbonn for one jar = \dfrac{30.8}{40}=\$0.77

Selling price is the sum of the cost price and profit.

Selling price for one jar = 0.77+0.98=\$1.75

They charged \$1.75 for each jar.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • See the attachment below for the question.
    10·1 answer
  • Todd is 10 years older than Jamal. The sum of their ages is 64. How old are Todd and Jamal?
    13·2 answers
  • Noah entered a 100-mile bike race. He knows he can ride 32 miles in 160 minutes. At this rate, how long will it take him to fini
    13·1 answer
  • The salaries for the eight employees at a small company are $20,000, $20,000, $22,000, $24,000, $24,000, $29,000, $34,000 and $7
    7·1 answer
  • 7th grade help me pleasee
    7·2 answers
  • Find an equation of the plane that passes through the origin and its perpendicular to the vector [1,-2,5]
    13·1 answer
  • When a number is decreased by 24% of itself the result is 171. What is the number?
    13·1 answer
  • If y⁻⁴ = 256 then y will be
    6·1 answer
  • Could Anyone Help Me Get 3 More Brainliest So I Can Go Past Ambitious Because I Have 699 Points But Only 2 Brainliest. All Help
    6·1 answer
  • If y varies inversely as x and the constant of proportionality is k=5, what is y when x=2?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!