1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
attashe74 [19]
3 years ago
10

Write as an algebraic expression: Two less than two times a number (y).

Mathematics
1 answer:
Nataly [62]3 years ago
3 0

Answer:

2y-2

Step-by-step explanation:

As it says a number is less than 2 times a number which is given as y.

You might be interested in
This trapezium is drawn on a centimetre grid.<br> Find the area of the trapezium.
aivan3 [116]

Answer:

20 unit²

Step-by-step explanation:

A trapezium is given to us on the grid and we need to find out the area of the trapezium . In order to find the area , we need to find the measure of the parallel sides and the distance between the parallel sides.

<u>From </u><u>the</u><u> </u><u>grid</u><u> </u><u>:</u><u>-</u>

\rm\implies Side_1 = 7 \ units

\rm\implies Side_2 = 3 \ units

\rm\implies \perp \ Distance =4  \ units

Now here we got the two parallel sides of the trapezium and the distance between the two parallel sides. Now we can find the area as ,

\rm\implies Area_{Trapezium}= \dfrac{1}{2}\times ( s_1 + s_2) \times   \perp \ Distance \\\\\rm\implies Area = \dfrac{1}{2} \times ( 7 + 3 ) \times 4 \ unit^2 \\\\\rm\implies Area = \dfrac{1}{2} \times ( 10) \times 4 \ unit^2 \\\\\rm\implies\boxed{\rm  Area = 20 \ unit^2}

3 0
3 years ago
How do you write 304,001 in two forms
a_sh-v [17]
3,000+4,000+1
Three hundred four thousand, one
6 0
3 years ago
Find the surface area of the right triangle prism(above) using the net (below)
kifflom [539]

Answer:

144

Step-by-step explanation:

2( 1/2 × 3 × 4 ) + ( 11 × 5) + ( 11 × 4 ) + ( 11 × 3)

= 12 + 55 + 44 + 33

= 144

7 0
2 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? Please answer ASAP
algol13

Answer:

Choice A

Step-by-step explanation:

Choice A: $1.49/6 oz = $0.248/oz

Choice B: $3.59/13 oz = $0.276/oz

Therefore, Choice A is the lower price per ounce.

5 0
3 years ago
Which is the equation for the nth term of the geometric sequence-2, 8, -32, ... ?
Cerrena [4.2K]

Answer:

54

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Nancy is planning a birthday party for her coworker, Sarah. She realizes that there are 10 medical assistants and 8 nurse assist
    7·1 answer
  • The formula for calculating wage is
    11·1 answer
  • Which of the following is the best description of the graph below?
    10·1 answer
  • kylas class packs lunches for the local shelter they make the same number of sandwiches each minute in 5 minutes the class makes
    14·2 answers
  • PLEASE PLEASE PLEASE HELP​
    9·1 answer
  • 1, 2, 5, 9, Rule i-<br><br>what is the rule<br>​
    12·1 answer
  • Please help!!! I’m very desperate I’ll give brainliest!!
    5·1 answer
  • Need help with finals
    9·2 answers
  • N^2-n/3=7 complete the square
    14·1 answer
  • Bianca went to the store and bought eggs for 2.67, bread for 1.25, and milk for 2.90. how much change did she get if she paid wi
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!