1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zubka84 [21]
2 years ago
12

What is -3/4 +7/2 in simplest form

Mathematics
1 answer:
Gwar [14]2 years ago
5 0

Answer: 11/4

or 2.75

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Each year farmer records the number of pumpkins he sold for 5 weeks. The mean is 782 and the mean absolute deviation is 52. List
BARSIC [14]

Answer:

When we have a mean M and a standard deviation S, the values that are within the mean absolute deviation are all the values in the interval:

[M -S, M + S]

In this case, we have:

M = 782

S = 52

Then the interval is:

[782 - 52, 782 + 52]

[730, 834]

Then any number between 730 and 834 are possible answers to this question, for example, we can choose:

789 and 801

6 0
3 years ago
Unity makes $56 a week, plus 15 percent of the cost of meals that she serves. Use the equation, y = 0.15x + 56, to predict what
seropon [69]
X represents the cost of meals served in a week. The cost of meals or worth was $435, therefore, x = 435. 0.15 x 435= 65.25
Since she makes $56 along with 15% of meals served (which is $65.25), you add those together to get her final income the week she serves $435 worth of meals, so...
66.25+56=121.25
Unity makes $121.25 in a week that she serves $435 worth of meals.
3 0
3 years ago
What dose composite mean?
Sveta_85 [38]
Adjective: Made up of various parts or elements
5 0
2 years ago
(PLEASE HELP)<br> Which value of x makes this equation true<br> -90=-100+x
riadik2000 [5.3K]

Answer:

-0.9

Step-by-step explanation:

-0.9 × 100 = -90

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which pair of triangles are congruent by ASA ?
Eddi Din [679]
Your answer is going to be letter D.)?
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Calvin paid $1.79 per pound of beans both times that he went shopping for supplies for a chili cook-off. He bought 4.05 pounds o
    10·2 answers
  • To earn a profit, the revenue must be greater than the cost. The revenue for selling x units of an item is R = 26.05x. The cost
    8·1 answer
  • 12 13 14 15 16 17 18 19 1101
    11·1 answer
  • Pls tell me what is x^2-3(x+2)
    10·1 answer
  • If it's $5 for 4 pounds of apples, how much does 1 pound cost?
    13·2 answers
  • De-13m+5n-8p sustraer 7p-8m+3n
    6·1 answer
  • Can someone please help?
    11·1 answer
  • What is the value of k?<br> k=<br> N<br> M
    14·2 answers
  • What is the slope of the line shown below?
    15·2 answers
  • Laboratory tests show that the lives of
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!