1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lisabon 2012 [21]
3 years ago
12

16 teams In a football league, each team plays each other twice , how many games are there in the football league in total ?

Mathematics
1 answer:
Brilliant_brown [7]3 years ago
4 0

Answer:

120 games.

Step-by-step explanation:

We have been given that there are 16 teams in a football league. Each team plays each other twice. We are asked to find total number of games are there in the football league.

We will use formula \frac{n(n-1)}{2} to solve our given problem.

Each team will play matches with one team less as it will not play match with itself.

We will divide all number of matches by 2 to avoid repetition.

\frac{16(16-1)}{2}=\frac{16(15)}{2}=8*15=120

Therefore, there are 120 games in the football league.

You might be interested in
Solve the system by substitution.<br><br> 6x + 3y = -6<br> 2x + y = -2
Mariana [72]
Solutions 

First Lets solve for this equation 6x + 3y = -6&#10; 

6x + 3y = -6&#10; 

6x+3(-2-2x)=-6&#10;&#10; &#10; 

-6=-6 

Therefore this given equation is a <span>dependent system. 
</span>
<span>Solve for </span>2x + y = -2 

2x+y=-2 

y=-2-2x&#10;&#10; &#10;&#10; &#10; 

There are too many solutions to these equations. 


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The speed limit is 25 miles per hour, but it seems that many of the cars are going faster. The city places 2 counter strips 360
klio [65]
You figure out how long it would take a car traveling at 25 mph
to cover 360 ft.  Any driver who does it in less time is speeding.

           (25 mi/hr) · (5,280 ft/mile) · (1 hr / 3,600 sec)

       =    (25 · 5280 / 3600)  ft/sec  =  (36 and 2/3) feet per second.

To cover 360 ft at 25 mph, it would take

                360 ft / (36 and 2/3 ft/sec)  =   9.82 seconds .

Anybody who covers the 360 feet in less than 9.82 seconds
is moving faster than 25 mph.
_________________________________

If you're interested, here's how to do it in the other direction:

Let's say a car covers the 360 feet in ' S ' seconds.
What's the speed of the car ?

           (360 ft / S sec) · (1 mile / 5280 feet) · (3600 sec/hour)

       =    (360 · 3600) / (S · 5280)  mile/hour

       =        245.5 / S    miles per hour .

The teacher timed one car crossing both strips in 7.0 seconds.
How fast was that car traveling ?

                   245.5 / 7.0  =  35.1 miles per hour


Another teacher timed another car that took 9.82 seconds to cross
both strips.  How fast was this car traveling ?

                        245.5 / 9.82  =  25 miles per hour
7 0
3 years ago
A foam cylinder, with a diameter of 3 inches in height of 8 inches, is carved into the shape of a cone. What is the maximum volu
Delvig [45]

Answer:

volume of cone = 1/3 volume of cylinder

according to the question, volume of cylinder =

V =

\pi \times (r) {}^{2} h

diameter = 3 inches

radius = 3/2 inches

height = 8 inches

V = 22.7 * (3/2)²* 8

V = 22.7 * 9/4 * 8

V = 22.7 * 18

maximum volume a cone can have = 1/3 of cylinder

Volume of cone = 1/3 * 22.7 * 18

= 22.7 * 6

= 132.6

3 0
1 year ago
Solve the inequality 1.4z + 2.2 &gt; 2.6z − 0.2
forsale [732]

Answer:

z < 2

Step-by-step explanation:

1.4z + 2.2 > 2.6z - 0.2

add 0.2 to both sides

1.4z + 2.4 > 2.6z

subtract 1.4z from both sides

2.4 > 1.2z

divide by 1.2

2 > z

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
21. Here are the ingredients for raspberry ripple ice cream.
JulsSmile [24]

Answer:

10 bags for 5 litres of cream of ice cream.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Question 1
    15·2 answers
  • If 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost?
    6·1 answer
  • For z1=9cis(5π/6) and z2=3cis(π/3), find z1/z2 in rectangular form.
    13·1 answer
  • . 1−|3p+1|=−3! Thank you
    15·1 answer
  • A bag of markers has 4 red markers, 5 blue markers, 3 yellow markers, and 3 green markers. If Maria pulls out a marker without l
    7·2 answers
  • Select 2 points PLEASE ANSWER THANKS YOU SO MUCH
    6·1 answer
  • Drawing a tape diagram to represent each addend. Decompose one of the tape diagrams to make like units. Then write the complete
    7·2 answers
  • 1What is the simple interest on #25 000 for 3years at 5% per annum?.
    7·1 answer
  • Find y, at and tu I need help please help
    7·2 answers
  • Lisa is earning 7.50 dollars per hour she worked for 33 hours last week. how much money did she earn?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!