1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lianna [129]
3 years ago
8

X-3/18=12/9 what is the answer? It is proportions.

Mathematics
2 answers:
olga nikolaevna [1]3 years ago
8 0

Answer:

x=3/2

Step-by-step explanation:

qaws [65]3 years ago
8 0

Answer:

x=\frac{3}{2}

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Cameron wanted to buy some pens.They had 18 pens for $ 6.84 for 30 pens for $8.40 which is a better deal?
romanna [79]

$6.84 divided by 18= .38 which means 38 cents per pen

$8.40 divided by 30= .28 which means 28 cents per pen

so $8.40 for 30 pens is a better deal than 18 pens for $6.84 by ten cents.


8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Barbara buys 3 bottles of nail polish each week. She started her collection with eleven bottles. If her dad said she can have no
Bogdan [553]

Answer:  11 + 3x is less than or equal to 65

Step-by-step explanation:

You have to add the 11 she start with, and then add the 3 she makes every week with x being every week.   She can have no more than 65 so she can have less or 65 bottles.

3 0
3 years ago
I need help on this question
rosijanka [135]

Answer:

11. Volume = 2181.2mm^3

12. Surface Area = 1204.49mm^2

Step-by-step explanation:

We first need to find the hypotenuse side of the triangle using the Pythagorean theorem:

a^2+b^2 = c^2

13.3^2+20.5^2 = c^2

176.89+420.25 = c^2

597.14 = c^2

24.44 = c

Now we can find the volume using the formula:

V = 1/4(16)sqrt-13.3^4+2(13.3*20.5)^2+2(13.3*24.44)^2

-20.5^4+2(20.5*24.44)^2-24.44^4

V = 2181.2mm^3

To find the surface area using the surface area formula:

A = (13.3*16)+(20.5*16)+(24.44*16)+1/2sqrt

13.3^4+2(13.3*20.5)^2+2(13.3*24.44)^2

-20.5^4+2(20.5*24.44)^2-24.44^4

A = 1204.49mm^2

7 0
3 years ago
Riley's parents got a cell phone plan that has a $40 monthly fee for the first phone for each extra phone there is a $15 phone s
Kaylis [27]
The simplified version is 25e+40
6 0
3 years ago
A share of stock in the Lofty Cheese Company is quoted at 25 1/4. Suppose you hold 30 shares of that stock, which you bought at
Marizza181 [45]
I don't know the options, but I can say this:

if you bought it at 20 1/4 and you sell them at 25 1/4 then your win pro stock is the difference between those two numbers, which is 5. (25 1/4-20 1/4 =5)

and if you sell all of them, your profit will be 30*5=150 dollars.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Anne has a total of 3,500 golf balls at home. She loses some golf balls when she goes out on the driving range daily. The number
    11·2 answers
  • Evaluate -5.118 - (-4.1) <br><br> -9.218<br> -1.018 <br> 1.018 <br> 9.218
    15·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B3x%7D%7Bx%20%7B%7D%5E%7B2%7D%20-%203x%20-%2010%20%7D%20%20-%20%20%5Cfrac%7B6x%7D%
    15·1 answer
  • Ben walks at a rate of 3 miles per hour. he runs at a rate of 6 miles per hour. in one week, the combined distance that he walks
    11·1 answer
  • Elapsed time is 4 hours and 51 minutes, what is the start time?
    11·1 answer
  • Which of the following could be the number shown on the number line?
    6·1 answer
  • Help please this is 6th grade math
    13·1 answer
  • True or false: When moving to a bigger unit we divide or move our decimal to the left.
    15·1 answer
  • Plz answer, i will give the first person to answer brainliest! :)
    13·2 answers
  • Mr. Rozario bought some oranges and some apples. The ratio of oranges to apples is 2:5. He gave 3/4 to his sister and 34 oranges
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!