Right twice
Im honestly guessing
soz if utss wrong
Hello! There is a markup, so the price goes up. We add 1 to the percentage rate in decimal form, then we multiply that by the original price to go straight to the new price. 45% in decimal form is 0.45. 1 + 0.45 is 1.45. 25 * 1.45 is 36.25. There. The new price of the jeans is $36.25.
1:2
doohiuiojdxgfgygfvgchgfvbg f yfzufxxgjkgxxgjjvx
To find the unit price (price per ounce) for a problem where 8.2 ounces of something costs $1.12, you would divide the cost by the number of ounces. So, dividing $1.12 by 8.2 ounces, you would get a solution of $.136 per ounce. Most stores would round this up to $.14 per ounce.