1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
4vir4ik [10]
3 years ago
12

Answer!asap if you are a bot don't even respond

Mathematics
1 answer:
Tema [17]3 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Upon factoring all terms we are left with the product of

[(x-4)(x+6)(x-6)]/[5(x-6)(3x+5)(x-4)]

The (x-4)s and (x-6)s cancel out and we are left with

(x+6)/(5(3x+5)) which is also equal to

(x+6)/(15x+25)

You might be interested in
Please help me is due today and I am being timed
ivanzaharov [21]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of the expression below? (4/5+3/5)+3.5x5<br>​
lisov135 [29]

Answer:

18.9

Step-by-step explanation:

Start with parentheses.

4/5 + 3/5 = 7/5

Simplify 7/5, 7/5 = 1 2/5

Next numbers.

3.5 x 5 = 17.5

Add.

17.5 + 1 2/5 = 18.9

7 0
2 years ago
What strategy for finding area and perimeter of a 2 dimensional shape?
Mice21 [21]
Area is supposed to be multiplied by 2.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
20 oz. of taco meat is $5.36 find the unit price
tensa zangetsu [6.8K]

Answer: $0.268

Step-by-step explanation: 5.36 divided by 20 = 0.268

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the cheapest way to go to a ball game if the admissions options are as shown? A) $10 for a single B) $15 for a couple C)
vivado [14]

Answer: C

Step-by-step explanation: A = 10 for one person. B = 7.5 for one person. C = 6.67 for one person. D = 8.75 for one person. E = 10 for one person.

Out of all of these, C is the cheapest.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • ****THE BEST ANSWER GETS BRAINLIEST!****
    5·1 answer
  • Which graph represents 2x+2y=4
    10·2 answers
  • What is the solution set to the inequality 5(x – 2)(x + 4) &gt; 0?
    14·2 answers
  • Joey, Chloe and Haddie are driving go-carts around a track. Joey takes 14 minutes, Chloe takes 12 minutes and Haddie takes 10 mi
    13·1 answer
  • 1. Given rhombus RSTV, where the perimeter is 20cm and the area is 25cm². If rhombus RSTV is dilated by a scale factor of 3 abou
    13·1 answer
  • Can somebody please help me with this question
    11·1 answer
  • Use the numbers 1-12 one time each to creat four true statements with addition, multiplication, subtraction and division
    10·1 answer
  • At what point does the line with equation y=4-2x cut the y axis?
    12·1 answer
  • Write an equation you could use to find the length of the missing side of the right triangle. Then find the missing length. Roun
    13·1 answer
  • Simplify the expression. Write your answer using decimals.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!