1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Orlov [11]
2 years ago
8

Can someone help me please

Mathematics
1 answer:
fredd [130]2 years ago
6 0
The answer to that is C.
You might be interested in
F (x)=(3x+7)^2 then f (1) =
g100num [7]
Y=(3[1]+7)^2
y=(10)^2
y=100
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find four consecutive even integers whose sum is 60
lubasha [3.4K]
Answer is: 2x=12, 14, 16, and 18
4 0
2 years ago
What is the area of the regular hexagon shown?
andreyandreev [35.5K]

Answer:

584.57

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Need help for 16) and 19) Solve each equation and check. Show all work please
Paladinen [302]

Step-by-step explanation:

You said the other one would be the last haha just kidding I'm glad to help.

16. \frac{k}{2}=(-5)^2

First, get rid of that parenthesis.

\frac{k}{2}=25

Now multiply both sides by 2 so that you can isolate k

2(\frac{k}{2})=25*2

k=50

19. \frac{r}{3}=\frac{121}{11}

This is a pretty easy one. If you didn't know, 121/11 is actually 11 :)

\frac{r}{3}=11

Simply multiply by 3 to isolate r :)

3(\frac{r}{3})=11*3

r=33

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP IMMEDIATELY! HURRY!
Fynjy0 [20]

Answer:

5 * 5 * 5 * 5

Step-by-step explanation:

Use the rules of Indices.

5⁶⁻²

= 5⁴

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which graph represents a function?
    11·1 answer
  • How to write a whole number into a fraction in a subtraction problem
    6·1 answer
  • We tried so many ways but we are just that stupid. Please explain work.
    8·2 answers
  • Pentagon DEFGH is translated 4 units to the right to create pentagon UVXYZ. DE is 5cm long. What is the length of UV?
    11·1 answer
  • Plz help. I need number 6 and 7
    8·1 answer
  • April, Sean, Jessica, and Nathan are all going out to dinner using a $50 gift card from Nathan's mom. April's sandwich is $10.67
    9·1 answer
  • At a greengrocer, two bananas and one apple cost ?1.16 and one banana and one apple cost ?0.71. How much does one apple cost?
    5·1 answer
  • Necesito ayuda con estas consignas ​
    14·1 answer
  • Ross resides in an apartment where houses are arranged horizontally. She resides at door number 3.if she want to visit her frien
    13·1 answer
  • Help me with this problem<br><br> what is <br><br> 0.96÷10 with the power of 4
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!