Multiply by -1 each time to get the answer in the output
Answer:36
Step-by-step explanation:
you do 3 / 10 then multiply by 120
Speed = Distance / time:
Speed = 825 miles / 17 hours
Speed = 48.529 miles per hour. (Round the answer as needed).
Gas mileage = miles traveled / gallons used
Gas mileage = 825 miles / 38 gallons = 21.71 miles per gallon (Round answer as needed).
Unit rate of gas = Total money spend / gallons bought:
Unit rate of gas = $125 / 38 gallons = $3.289 per gallon.
Answer:
53
Step-by-step explanation:
Total amount = Given to his brother + Amount left
20 + 33 = 53
X^2 + 9y^2 = 25
x^2/5^2 + (3y)^2/5^2 = 1
This represent an equation of an ellipse with cente at the origin, the horizontal major axis running from -5 to 5 and vertical minor axis running from -5/3 to 5/3
The third graph is the correct answer.