1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ahat [919]
3 years ago
13

If b = 0, then the number is also called a/an _____ number

Mathematics
1 answer:
Alex787 [66]3 years ago
6 0

Answer:

imaginary number and a real number

You might be interested in
What is the result of the calculation of 89.332 + 1.1 without adjusting for the correct number of significant figures?
Orlov [11]
The answer is 90.432.
7 0
3 years ago
PLEASE HELP!!! ILL MARK BRAINLIEST
KiRa [710]

Answer:

Beatz on demand

Step-by-step explanation:

Even though it starts at 25 for the fee it has a lower monthly rate cost then itunes. While iTunes charges 8.99 per month Beatz on demand only charges 5.99 a month

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following options have the same value as 2% of 90? Choose 2 answers: А 0.2.90 B 0.02.90 200.90 2.90 E 2 . 90 100​
Wewaii [24]

Answer:

0.02.90 and 2.90

Step-by-step explanation:

2% of 90 equal to both 0.02.90 because are worth same.

7 0
3 years ago
You already owed your friend $5. This morning, you borrowed $4 more, and this afternoon you paid back $3. How much money do you
prisoha [69]
$6 ? 5+4 =9
9-3 =6

I don't know if this is correct but this is how I would do it
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Onto
Nesterboy [21]

Answer:

No

Step-by-step explanation:

To obtain the inverse function

let y = f(x) and rearrange making x the subject, that is

y = 3x + 1 ( subtract 1 from both sides )

y - 1 = 3x ( divide both sides by 3 )

\frac{y-1}{3} = x

Change y back into terms of x, thus

f^{-1}(x) = \frac{x-1}{3}

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The function f(x) is graphed on the coordinate plane.
    14·2 answers
  • Solve this proportion please and thank you.
    5·1 answer
  • The cost of 9 scarves is $65.25. What is the unit price?<br><br> The unit price is $____ per scarf.
    6·2 answers
  • My daughter had a quiz today and the 3 questions did not make sense to me. Can anyone decifer how you would solve for the variab
    10·1 answer
  • 5 plus 2 minus 7 plus 4
    8·2 answers
  • △ABCis reflected to form​​ ​△A′B′C′​. The vertices of △ABC are A(3, 1), B(1, 5), and C(6, 9). The vertices of △A′B′C′ are A′(−1,
    13·1 answer
  • Factorise <br>X^2 - 2x - 3​
    11·1 answer
  • In ΔBCD, the measure of ∠D=90°, the measure of ∠B=8°, and BC = 6.4 feet. Find the length of DB to the nearest tenth of a foot.
    15·2 answers
  • PLS HELP WILL MARK BRAINIEST!!!!TY
    11·1 answer
  • Moira solved rubik's cube in 3 minutes and 30 seconds. what is moira's solving rate?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!