1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Semmy [17]
2 years ago
8

H E L P what is the slope??

Mathematics
1 answer:
earnstyle [38]2 years ago
7 0
1/3 is the slope
X= 12-6=6
Y= 4-2=2
I got the slope 1/3 I used the points (6,2), (12.4)
You might be interested in
Select the correct answer. If g is an odd function, which pair of points could be found on the graph of g? (-1,16) and (1,16) (3
Pavel [41]
Helppppppp please  !!!!!!!!!!
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
How to expand and simplify 5(3p+2)-2(5p-3)
Luda [366]
5(3p+2) - 2(5p-3)     Distribute the 5 and the 2
(5*3p) + (5*10) + (-2*5p) + (-2*-3)
15p + 50 - 10p + 6      Combine like terms
5p + 56
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASSSEEEEEEEEEEE HELP ME EEEEEEEEEEEEEEE
Sedaia [141]

Answer:

Step-by-step explanation:

what do you need help with

8 0
2 years ago
Can someone please answer this question answer it correctly and show work please
mrs_skeptik [129]

Answer:

$1,216

Step-by-step explanation:

Costs for Handsome Homes fabric

Area (sq. ft.)   Cost (dollars)

        (x)                  (y)

       250               475

       500               950

       750               1,420

       1000             1,900

If you divide any y-value by its corresponding x-value, the quotient will be 1.9

This means that each square foot costs $1.90 at Handsome Homes

Discount Diggers = 20% per sq. ft. less than Handsome homes

Discount Diggers = $1.90 - 20%

Discount Diggers = $1.90(100 - 20%)

Discount Diggers = $1.90(0.8)

Discount Diggers = $1.52

Now that it is known how much 1 square foot of fabric costs at Discount Diggers, we need to find how much 800 square feet of fabric costs.

$1.52 = 1 sq. ft.

$1.52(800) = 800 sq. ft.

$1,216

800 square feet of landscape fabric at Discount Diggers costs $1,216

Hope this helps :)

5 0
3 years ago
If cos of 60 is 1÷2 then who do i solve for b÷26=.5?
Nonamiya [84]

Its 13 cause 26 times.5 is 13

7 0
2 years ago
Other questions:
  • CAN SOMEONE PLEASE HELP ME!!!!
    10·1 answer
  • if I have 130 assignments and do 2 assignments per day 7 days a week, how soon could I finish all the assignments?
    7·1 answer
  • A student mixes chemicals a and b together and records the amount of time it takes for a color change to occur. the student repe
    9·2 answers
  • The cost of 7 scarves is $75.25. What is the unit price?<br> The unit price is $<br> per scarf.
    10·2 answers
  • Give me the funniest answer and you will be brainy, also friend me.
    8·1 answer
  • How many times larger is 8 x 108 than 2 x 104 ?
    8·1 answer
  • Someone please help and thank you
    5·2 answers
  • The piecewise function h(x) is shown on the graph.
    9·1 answer
  • I DONT UNDERSTAND HELP WITH ANYTHING YOU CAN
    6·1 answer
  • HELP I'M BEGGING YOU SHOW STEPS IF YOU CAN
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!