1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
REY [17]
3 years ago
12

A 4lb. bag of salt water taffy from the beach costs $15.12. What is the unit rate?

Mathematics
1 answer:
Dahasolnce [82]3 years ago
6 0
So a unit means 1. So for this problem you wanna take the number of pounds and multiply it by the number of pounds they got(4lb). Answere is B. 3.78*4=$15.12
You might be interested in
during a flu epidemic,146 students out of 680 who attend Lincoln middle school were absent. what percent were absent?
ra1l [238]
21% were absent, if you divide 146 by 680 and multiply by 100, then round to the nearest whole number, you get 21
5 0
3 years ago
In order to clear out room for new merchandise, James decided to mark down some of the items for sale in his electronics store.
skelet666 [1.2K]
Lets day the original price of the dvd player was $100,
36% marked down means you pay $64x
64x = $41.60
100x = 100/54 x 41.60 = 4160/64 = #65.00 = original cost
similarly, stereo tuners = 100/78 x 69.42 = 6942/78 = $89 original cost
DVD = 65- 41.60 = $ 23. 40 less 
Stereo = 89- 69.42 = $ 19.58 less
Diffrence is $ 3.82
so your answer is the dvd player price was reduced by $3.82 more than the stereo tuner.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bus travels at a constant speed of 48 km/h. How long will it take to travel 600 km?
grigory [225]

Answer:

It will take 12 and 30 hours

Step-by-step explanation:

To solve this, you need to divide by <u>distance needed to travel by the speed</u>

600/48 is equal to 12.5 hours.

.5 hours is equal to 30 mins because 60mins times .5 is 30 minutes, therefore <u>the final answer is 12.5 hours</u>

I hope this helps :)

7 0
3 years ago
If a kitten eats 1/4 cup of food and it’s mom eats 6 times as much food as the kitten how much food did the mom eat?
mariarad [96]

Answer:

The mom ate a cup and a half of food


Step-by-step explanation:


6 0
3 years ago
The secret number has a 7 in the ones place. The tens number is an odd number
Lana71 [14]
This really is left up to you as long as you have an odd number in the tens place and a 7 in the ones place. How big (or small) the number is is up to you. As long as it is at least 17, it's pretty much up to you.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following expressions could be used to represent "the difference between -17 and -8"?
    11·1 answer
  • Find the value if r so that the line passes through each pair of points has the given slope. (PLEASE HELP!)
    13·1 answer
  • I need help with this math worksheet.im not smart at all.
    6·2 answers
  • Find the values of the three missing values in the parallelogram the diagram is not to scale
    10·1 answer
  • How many solutions x 2x 7 = 3x - 7?
    10·1 answer
  • Which ordered pair is a solution of the equation? 3x-y=133x−y=13
    12·1 answer
  • Find the value of the variable.
    14·2 answers
  • The figure below shows the dimensions of an arrow painted on the pavement
    10·1 answer
  • Exercise 2 Determine the measures of the angles marked with letters. (Note: Lines with arrowheads are parallel)
    7·1 answer
  • Unit 11: volume &amp; surface area homework 8
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!