1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GenaCL600 [577]
2 years ago
11

(10 points if you answer) A recipe has a ratio of 2 cups of soy sauce to 3 cups of light soy sauce. How many cups of dark soy sa

uce are there for each cup of soy sauce? (Don’t write nonsense or I’ll do the same thing to you )

Mathematics
1 answer:
tekilochka [14]2 years ago
4 0

Answer:

5 cups of dark soy sauce

Step-by-step explanation:

2 + 3 = 5

So if there is 1 cup of dark soy sauce for every cup of soy sauce then it 5.

You might be interested in
PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!!
Leno4ka [110]

Add a point at (0.-2) then go down 3 and put another point connect the dots thats it

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Analyze the diagram below and complete the instructions that follow. / Describe the translation that maps the preimage to the im
Flura [38]

Where is the image?????

8 0
3 years ago
Can't get this one. Anyone know how to do it?
avanturin [10]
Function g takes 4 as input and return 2 as output
f takes input 2 and returns output 4
from the graph
g(4)=2
f(2)=4
7 0
2 years ago
5/6 + 1/12 = ??<br><br> Simplify answer fully
AlladinOne [14]
5/6+1/12
=taking LCM we get 10+1/12
=11/12 is the answer..!!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Why is it helpful to find the mean of the data set?
HACTEHA [7]
The mean of a set of data is the average, so when writing a conclusion or justifying a solution, instead of listing all your data you can say "the average of the data collected was _____"
7 0
3 years ago
Other questions:
  • The table below shows randy breuers height in inches leading into his teen years. The graph below displays a scatter plot of the
    9·2 answers
  • If perimeter rectangular is 204 feet the width 45 feet what’s the length of the yard
    9·2 answers
  • What is the unit rate for 5 pounds of lunch meat for $42.50?A. $5.31 per poundB. $6.50 per poundC. $7.25 per poundD. $8.50 per p
    7·2 answers
  • For much of U.S. history, military spending has increased over time. However, during the 1990s, military spending decreased.
    14·1 answer
  • What is the point on the line perpendicular to the given line, passing through the given point that is also on the y-axis?
    5·2 answers
  • Light travels at a speed of about 186,000 miles per second. Sound travels at a speed of about 1,087 feet per second. How many ti
    6·1 answer
  • (PLEASE HELP)<br> Find the area of the given trapezoid.
    5·1 answer
  • A box is supposed to have 150 folders in it. Clare counts only 147 folders in
    8·1 answer
  • Crystal opened a new package of stickers. She gave 6 stickers to each of her 3 friends. She has 12 stickers left
    15·2 answers
  • Solve using the order of operations:(4.5+7.5)-8 divided by 2.6
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!