1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Usimov [2.4K]
3 years ago
8

The original cost is $25. The item has a discount of 20% off. What is the discount amount?

Mathematics
1 answer:
s2008m [1.1K]3 years ago
4 0

Answer:20 dollars.

not sure

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The slope of AB is -2/5. Segment CD has endpoints at C(-5,3) and D(10,-3). Are AB and CD parallel, perpendicular or neither? Jus
irina [24]

Answer:

Neither

Step-by-step explanation:

When I input segment CD onto a graph, I get -0.4 as the slope or 15/-6. If the lines were parallel, they would need to have the same slope which they do not have. If they were perpendicular, they would need to have different slopes so, -2/5 and 5/2 which they do not. That leaves us with the only option of neither.

Plz sub to Rebel_IOSツ on yt!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the result of subtracting the second equation from the first?<br> -4x-2y=-2<br> x-2y=9
TEA [102]

Answer:

x = 11/5 or 2 1/5

Step-by-step explanation:

propagate the negative through the bottom equation

-5x = -11

x = 11/5

3 0
4 years ago
If 8 boxes of crayons cost $20 , what would 6 boxes cost ?
Y_Kistochka [10]

Answer:

$15

Step-by-step explanation:

To figure thsi out, you do 20 divided by 8, which gives you 2.5 ($2.50.)

Next you do 2.50 x 6 which gives you 15 ($15.)

The answer is $15.

(The upcoming and this sentence is pre-written and copy and pasted in every brainly question or comment I write or answer.) If this answer helped you please consider giving it brainliest. If my answer was wrong and you got marked wrong for it, I deeply apologize and hope you will forgive me, since everyone makes mistakes sometimes. If you need me to elaborate on my answer or give further explanation on it, please ask and I will do so. If you need to explain your reasoning on your work feel free to use my words- word for word- without crediting me, the answer was made for you anyways! Hope yall learn from my answer and it helps you in the future with assignments, quizzes, test’s, and more!

- •Trix•

( Yes I know my - •Trix• thingy is not my user but it’s what I would change it to if I could but I can't, please address me as Trix while commenting or talking to me here.)

6 0
3 years ago
Daniel makes 16 more muffins than kris.
vredina [299]
Kris makes 18 muffins
3 0
4 years ago
Help please is it b?
iogann1982 [59]
I just took that quiz on k12. The answer is no solution. Hope I helped!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write a number with the digit 3 in the tens places
    5·1 answer
  • 7+3 to the second power+(12-8) divided by 2x 4 is
    10·1 answer
  • 1000 views=£2<br> how many views are required to make £31?
    10·1 answer
  • Consider the following equation.
    12·1 answer
  • A 3-pack of raffle tickets costs $5.76. What is the unit price​
    7·2 answers
  • Name the decimal and fraction for R on the number line.
    14·2 answers
  • Please help and also explain how you got the answer if you can
    13·1 answer
  • 19​% adults favor the use of unmanned drones by police agencies. Twelve U.S. Adults are randomly selected. Find the probability
    7·1 answer
  • A company makes steel rods shaped like cylinders. Each rod has a diameter of 4 centimeters and a height of 60 centimeters. If th
    14·1 answer
  • What is the solution of 4 StartRoot 5 x 66 EndRoot = x 10?.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!