1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
adell [148]
3 years ago
7

Twelve cupcakes cost $14.25. What is the price per cupcake? Round to the nearest cent.

Mathematics
2 answers:
Hatshy [7]3 years ago
5 0
$1.19 is the answer 14.25 divided by 12= 1.18
DiKsa [7]3 years ago
3 0

Answer:

$1.19

Step-by-step explanation:

14.25/12=1.19

You might be interested in
alex used the data to make the graph below. how could it be misleading? how could you redraw it to be less misleading?
Maru [420]
The graph is misleading because it does not start out at 0 inches of rainfall. 
To make it accurate, you'd redraw it and start with 0 inches of rainfall and go up from there. 
4 0
3 years ago
A 9 kilogram bag of animal feed costs $45.45 . ​ What is the unit price per kilogram?
blsea [12.9K]

Answer:

5.05

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is a unit rate?
Ksivusya [100]

Answer:

<em>A unit rate is something over a unit of something else. </em>

<u>Such as:</u>  (50 miles) / hour

If you have (150 miles) / 3 hours

This is not a unit rate, therefore you have to divide the top and bottom by 3 to get the unit rate

(150/3 miles) / (3/3 hours)

(50 miles) / hour

Hope this helps :)

5 0
3 years ago
The pic is my answer. try to be fast with it.
Nastasia [14]

Answer:

i would say the 3rd answer

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sasha baked 21 cookies with 3 scoops of flour. How many scoops of flour does Sasha need in order to bake 28 cookies? Solve using
aniked [119]
4 because 21 is 3x7 and 28 is 4x7
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Work out th following in standard form 3000 x 5000
    13·2 answers
  • Four children randomly line up, single file. What is the probability that they are in height order, with the shortest child in f
    5·1 answer
  • What 2 numbers multiply to equal 30 but add to be -3?
    13·2 answers
  • Tammy is making 5 batches of punch for the school's Spring Carnival. The recipe for one batch uses 1 liter of orange juice, 650
    6·1 answer
  • The sum of the measures of the interior angles of a
    13·1 answer
  • At the start of the napkin aisle, you see
    7·2 answers
  • Two pizza delivery drivers compared the mean numbers of deliveries they completed in one day​
    7·1 answer
  • Find the sum of the first 35 terms of the following series, to the nearest integer.<br> 3, 11, 19...
    9·1 answer
  • How many 1/8s are in 9 3/4<br><br><br> Pleaseeee help meee
    6·1 answer
  • In the expansion of ( x^3 - 2/x^2 ) ^10 , find the coefficient of 1/x^5​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!