1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nevsk [136]
3 years ago
15

Help me with a paragraph

English
1 answer:
rosijanka [135]3 years ago
5 0
How do you ask questions and add a picture?

You might be interested in
Which statement best sums up what is happening in this excerpt?
tatuchka [14]
Yeah you gotta give us the excerpt
4 0
3 years ago
If you notice a lot of pelling errors in your draft as you are writing, what should you do?​
aksik [14]

Answer:

you correct them when you finish your draft

or you correct them as you go

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Adjectives tell which one, what kind, and how many. true or false
frutty [35]

true. if you ask what kind of something you would have to use an adjective to describe it. what kind is also an adjective as well as how many. they are describtive characteristics


3 0
3 years ago
Keywords
tino4ka555 [31]

AUTHORS PURPOSE is his or her reason for or intent in writing.

The definition of CHRONOLOGICAL ORDER is arranged in the order it happened.

CONFLICT is a serious disagreement or argument, typically a protracted one.


A FLASHBACK is a scene in a movie, novel, etc., set in a time earlier than the main story.

FORESHADOWING is a warning or an indication that something will happen.

NARRATIVE TECHNIQUES are Common techniques relevant to style, or the language chosen to tell a story, include metaphors, similes, personification, imagery, hyperbole, and alliteration.

PACE the speed at which someone or something moves, or with which something happens or changes

PARALLEL PLOTS The writer weaves two or more dramatic plots that are usually linked by a common character and a similar theme.

Please give me brainliest :)

7 0
3 years ago
What is the unit rate of 9 kg bag of mangoes for $12?
Helen [10]
To find the unit rate, you have to divide the cost ($12) by the amount (9)
12/9= 1.333
Therefore, the unit rate is $1.33 
Hope this helps :) 
3 0
4 years ago
Other questions:
  • I followed Tyler's instructions on how to tie shoes. The instructions were mostly clear, except for the part about making a "bun
    15·1 answer
  • What does Lady Capulet want Juliet to do?
    15·2 answers
  • Please need help thank you...
    6·2 answers
  • what does this quote mean "you have taken the lies for truth" give an example of people in reality doing it
    6·1 answer
  • In any kind of formal writing, the writer should be sure to use formal, or attitude, towards the subject.
    15·2 answers
  • Choose the correct sentence.
    8·1 answer
  • Can someone write Rough draft essay? Please
    7·1 answer
  • Hope everyone had a great day!​
    15·2 answers
  • What is Communism???
    9·1 answer
  • PLEASE HELP
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!