1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AleksAgata [21]
2 years ago
6

True or False? The blue radius is perpendicular to the green cord.​

Mathematics
2 answers:
Charra [1.4K]2 years ago
7 0

Answer:

True

Step-by-step explanation:

GrogVix [38]2 years ago
7 0

Answer:

true

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Mega Movies hosted a film premiere on Friday night. They charged $9 for adults and $5 for children. One hundred fifty-nine adult
timofeeve [1]

Answer:

The answer is D. 12 children, 147 adults.

Step-by-step explanation:

I solved all of the possibilities and only D was the answer.

A. 16 children, 143 adults = $1,367

B. 6 children, 153 adults = $1,407

C. 9 children, 150 adults = $1,395

D. 12 children, 147 adults = $1,383

So, the answer is D.

Hope this helps! :)

6 0
2 years ago
Please help with #5 and #8! I don’t really know all of the info to find the volume! (Composite Figures)
bagirrra123 [75]
It looks like you're doing good with breaking-down the composite into digestible pieces. So, don't stress too much!

Keep in mind that the area for a 3D shape is Bh, where "B" is the area of a face & "h" is the height.

#5
Shape A is 3X4X9.
First, calculate the area of a face:

9X4= 36

Multiply by height:

36X3= 108

The process is the same with shape B.
3X4X8
Calculate area of face:

8X4= 32

Multiply by height:

32X3= 96

Now you add both areas:

108+96= 204 cubic feet

I think you're doing pretty good, just don't over think things too much. Try #8 with the similar process seen here. Just comment if you get stuck.

Hope this helps!
6 0
3 years ago
Simplify 7 - 2(5 - 2x)
igomit [66]

Answer:

4 − 3

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Which is bigger 0.17 or 0.165
Bogdan [553]
0.17 is bigger because you compare the values of the number in each place. There is no whole number, the tenths place is equal. Then in the hundredths place you have a 6 and a 7. 6<7 so therefore 0.17> 0.165. To help yourself out u can add a 0 at the end to then more easily compare .170 to .165
5 0
3 years ago
Complete the statement of each of these rules:
never [62]

Answer:

a) (+) × (?) = (+)

(?) = (+)

b) (-) × (+) = ?

? = (-)

c) (?) × (-) = ?

? is undefined

Step-by-step explanation:

a) (+) × (?) = (+)

From the given equation in the question, by dividing both side of the equation by (+), we have;

((+) × (?))/(+) = (+)/(+)

(?) = (+)/(+) = (+)

Therefore, we have;

(+) × (+) = (+)

(?) = (+)

b) (-) × (+) = ?

From the given equation in the question we apply the operation rules as follows;

(-) × (-) = (+)

(-) × (+) = (-)

Therefore;

(-) × (+) = ? = (-)

? = (-)

c) (?) × (-) = ?

From the rules of multiplication, we have;

(-) × (-) = (+)

(+) × (-) = (-)

Therefore, when (?) = (-), ? = +, from which we have;

(?) ≠ ?, which is an error

Similarly, when (?) = (+), ? = -, therefore, (?) and ?, always changes sign

Therefore, the equation, (?) × (-) = ?, is undefined.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • A survey of 392 children given at a local elementary school showed that 175 like chocolate ice cream 200 like pistachio ice crea
    13·1 answer
  • Jiffy Mix in Chelsea, Michigan has a machine that fills the Jiffy Corn Muffin Mix boxes with Mix. It dispenses corn muffin mix w
    15·1 answer
  • Can anyone please work out question 10 in the picture and clearly explain it? Would appreciate it
    7·1 answer
  • Is a 12 ounce bottle of generic mouthwash for 1.39 and a 24 ounce mouth wash for 2.79 which one is the best buy
    5·1 answer
  • F(x)=x^2+4x-2 what is the vertex
    12·2 answers
  • Order the following expressions by their values from least to greatest​
    9·1 answer
  • He cost of 7 toys is AED 294. Find the cost of 5 toys. (Unitary method)
    9·1 answer
  • Consider functions h and k
    14·1 answer
  • Aiden bought 15 chicken wings for $10. What was the cost of the wings in wings per dollar?
    9·2 answers
  • Lucy is knitting a blanket and needs to buy some more yarn. at her local craft store, 2 skeins of yarn cost $7 and 8 skeins of y
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!