1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dusya [7]
2 years ago
5

If f(x)= 6x² -2x+4 find f(-3)

Mathematics
2 answers:
AlexFokin [52]2 years ago
4 0
F(-3) = 6(-3)^2 - 2(-3) +4
= 54 + 6 + 4 = 64
disa [49]2 years ago
3 0
5-2737432-23-1. Answer is 64
You might be interested in
Find the missing side.Round to the nearest tenth.
kvasek [131]

Answer:

X is 10.6

Step-by-step explanation:

Kono Dio Da!!!

3 0
3 years ago
0.0000643 in standard form?
pantera1 [17]

ANSWER: 0.0000643 x 10^0

8 0
2 years ago
Solve the exponential equation use a calculator to obtain a decimal approximation correct to two decimal place for the solution.
svetlana [45]
6^(8x) = 4
log 6^(8x) = log 4
8x log 6 = log 4
x = log 4 / 8log 6 = 0.10 to two decimal places.
3 0
3 years ago
Which of the following is a solution of x2 + 4x + 10?
alexira [117]
The solution is 4x+2x=6x then 6x+10=solution
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
7y = 14 -28x to standard form
MissTica

Answer:

28x + 7y = 14.

Step-by-step explanation:

Just add the 28x to each side.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the value of a in the equation 3a + b = 54, when b = 9?
    10·2 answers
  • Evaluate 10-8(11+9)/16
    12·2 answers
  • 1/4(X-10)=2X+1 <br><br> what is X?
    11·1 answer
  • Write the relation as a set of ordered pairs.
    6·1 answer
  • 2.4 is 1.5% of what number
    14·1 answer
  • HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
    15·2 answers
  • Find the x-coordinate of the solution for the system of equations using the technique of SUBSTITUTION only.
    12·1 answer
  • Which of the following is a unit fraction
    7·1 answer
  • EASY QUESTION??? HELP
    6·2 answers
  • If pound of cheese costs $3.43, what is the cost per pound?<br> PLS HELP
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!