1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Minchanka [31]
2 years ago
10

On December 1, Victoria Company signed a 90-day, 8% note payable, with a face value of $16,200. What amount of interest expense

is accrued at December 31 on the note? (Use 360 days a year.)
Business
1 answer:
elixir [45]2 years ago
6 0

Answer: Interest expense=$108

Explanation:

Interest expense =Principal x Rate x Time ( Period)

Where

Principal = $16,200

Rate =, 8%

TIme ( Period ) =  From December 1st to 31`st = 30 days

Interest expense= P x R x T

= $16,200 X 0.08 X 30/360

=$108

The amount of interest expense accrued at December 31 on the note is $108

You might be interested in
ANSWER ASAPP. Changes in monetary policy occur when the Federal Reserve 1.adjusts business laws to affect the money supply. 2.ch
finlep [7]

Answer:

D

Explanation:

In the economic system, the monetary policies of the government are implemented through the banks.

Adjusting the rate of interest can only be done by the Federal Reserve.

All other options are under government fiscal policy.

4 0
3 years ago
Online retailers lose approximately 25% of their customers every year. Unfortunately, due to the highly competitive camping gear
suter [353]

Answer:

CLV =  [(GC * r) / (1 + i - r)] - AC]

Explanation:

CLV is the customer lifetime value which is the calculation of net profit during the tenure of relationship with the clients and customers.

The formula for CLV calculation is :

CLV = [(GC * r) / (1 + i - r)] - AC]

Where,

GC is annual gross contribution,

r is retention rate of customers

i is discount rate

AC is Acquisition cost

3 0
3 years ago
The decision making process is best when?
valentina_108 [34]

Answer:

when u have 2 decide between 1 and another or when u r taking a test then u have make a decision

Explanation:

3 0
3 years ago
Kluth Corporation has two manufacturing departments--Molding and Customizing. The company used the following data at the beginni
Fofino [41]

Answer:

Selling price for Job C $93,300  

Selling price for Job M $78,204

Explanation:

The computation of the selling prices for Job C and for Job M is given below:

But before that following calculations need to be done

Departmental overhead rates:  

Molding 6.50   (2.5 + (36000 ÷ 9000))

Customizing 6.70  (3 + (13320 ÷ 3600)

Particulars          Job C          Job M

Direct materials  $16,700       $9,900

Direct labor cost $23,400     $10,300

Overhead applied:  

Molding               $17,550       $40,950

                      (2700 × 6.50)  (6300 × 6.50)

Customizing       $20,100        $4,020

                     (3000 × 6.70)    (600 × 6.70)

Total manufacturing cost $77,750 $65,170

Add: Markup at 20% $15,550 $13,034

Selling price    $93,300    $78,204

7 0
2 years ago
Kubin company’s relevant range of production is 20,000 to 23,000 units. when it produces and sells 21,500 units, its average cos
Afina-wow [57]
<span>The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units produced. Hypothetically lets say variable costs for Kubin company's production is $50,000 and their fixed costs are $25,000. $50,000 variable costs + $25,000 fixed costs / 21,500 units = $3.49/unit.</span>
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Johanna manages a custom cabinet business. She partners with several house construction companies, and when they build new homes
    10·1 answer
  • Project A as well as project B require an initial investment of $1,050,000, have a 6-year life, and have expected total cash inf
    5·1 answer
  • Judy's Boutique just paid an annual dividend of $2.77 on its common stock. The firm increases its dividend by 3.50 percent annua
    7·1 answer
  • Several artists in Charleston, South Carolina, show and sell their work in an art gallery downtown. The gallery is owned by an a
    5·1 answer
  • Bonita and Miller Manufacturing is trying to determine the equivalent units for conversion costs with 11400 units of ending work
    12·1 answer
  • Zipcar: Creating Value in the Marketplace Zipcar: Creating Value in the Marketplace Nearly a decade ago, the founders of Zipcar
    11·1 answer
  • The Garden Shop had a cost of goods sold of $108,000, operating expenses of $40,000, and net sales of $210,000. Find the cost of
    14·1 answer
  • The people in an economy have $10 million in money. There is only one bank that all the people deposit their money in and it hol
    6·1 answer
  • If a monopsonist offers a wage of $6, he finds that 1,200 people are willing to work for him. This means that the:
    5·1 answer
  • Assembling project team and assigning their responsibilities are done during which phase of a project management?.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!