Answer:
3.98
Step-by-step:
$15.00 - 3.93 - 1.12 = 9.95 spent on the grapes
9.95/2.5 pounds = 3.98 per pound
Answer:
3
Step-by-step explanation:
each friend would have 3 pizzas
−5ab2+2ab+a+2
That is the answer if you need more help on other questions use Math-way it helps answer all problems like that
Have a wonderful day love
Answer:
4.8
12 x 40
100
= 4.8
Step-by-step explanation:
Answer:
x = - 
Step-by-step explanation:
(x - 3) - 5 =
(x - 1)
Multiply through by 8 to clear the fractions
6(x - 3) - 40 = x - 1 ← distribute parenthesis and simplify left side
6x - 18 - 40 = x - 1
6x - 58 = x - 1 ( subtract x from both sides )
5x - 58 = - 1 ( add 58 to both sides )
5x = - 57 ( divide both sides by 5 )
x = - 