1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
anygoal [31]
3 years ago
6

Mhanifa please help!!!!!

Mathematics
1 answer:
malfutka [58]3 years ago
4 0

Answer:

∠H≅∠B

GH/DJ = AB/DC

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If f(x) = 2(x)^2+5 sqrt (x-2). complete the following statement. <br><br> f(2)=_____
dangina [55]

Answer:

The value of function at x = 2 is 8.

Step-by-step explanation:

Given : Function f(x)=2x^2+5\sqrt{x-2}

We have to find the value of given function at x = 2 , that is f(2)

Consider the given function  f(x)=2x^2+5\sqrt{x-2}

To find the value f(2) put x = 2 in given function ,

We have,

f(2)=2(2)^2+5\sqrt{2-2}

Simplify, we have,

f(2)=8+5\sqrt{0}

Simplify further, we have,

f(2)=8

Thus, the value of function at x = 2 is 8.

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
How many 10s are in 105
solmaris [256]

Answer:

there are 10 tens in 105 with a remainder 5

Step-by-step explanation:

10 times 10 equals 100

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Find the volume of a cylinder with a diameter of 8 inches and a height that is 3 times the radius. Use 3.14 for pi round answer
masha68 [24]

Answer:

603.19

Step-by-step explanation:

v=πr^{2} h

pi is 3.14

Radius= Diameter/2= 4, so r square= 16

Height= Radius*3=12

So volume= 3.14*16*12=603.19

6 0
3 years ago
Lisa buys a dozen apples and two oranges. Jeremy buys six apples. Oranges cost $1 each, and they spent $9 total. How could you d
Vlad [161]
2 oranges cost $2 . $9 - $2 = $7
then 12 apply of Lisa and 6 apples of Jeremy
= 18 ÷ 7 = 2.57. $2.57 for 6 apples
2.57 ÷ 6 = 0.43 each apple
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
9) work out 6 - 3x-2--10​
Kaylis [27]
3x+6 I believe because you can’t add a number with a variable to a number without one
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Sara bought shoes for $39.95 and x pairs of socks for $1.99 each. Which expression shows the total money spent? (5 points)
    10·2 answers
  • A cafeteria manager needs to know how many apples and bananas to to order. He asked students to choose either an apple or a bana
    11·1 answer
  • A=140° r=16 ft calculate the arc length s and area a for each of the sectors
    14·1 answer
  • 2. In a survey of 1000 citizens in Seattle, Washington, 570 said they would pay higher prices in order to reduce greenhouse emis
    10·1 answer
  • What is 555.555 rounded to the nearest 100
    8·2 answers
  • 6x+1 = -8x-13<br> pleasee
    5·2 answers
  • Which is true about the domain and range of each function? Both the domain and range change. Both the range and domain stay the
    8·2 answers
  • Brainliest if you pay for it
    7·2 answers
  • If you apply the changes below to the absolute value parent function, f(x) = [X],
    15·1 answer
  • The parking spaces in a city lot were created by painting i m22 = 115, what is mZ1?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!