1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
solmaris [256]
3 years ago
11

Write the equation of the line that passes through the points (7, –9)

Mathematics
1 answer:
snow_tiger [21]3 years ago
3 0

Answer:

y=\frac{-5}{6}x+14\frac{5}{6}

Step-by-step explanation:

The equation of a line is y=mx+b

to find the equation of the line you need its gradient(m) and its y intercept(b)

the gradient is

\frac{y1-y2}{x1-x2}  

y1= the y value of the first point which is -9

y2=the y value of the second point which is -4

x1=the x value of the first point which is 7

x2=the x value of the first point which is 1

then input the values into the equation

\frac{(-9)-(-4)}{(7)-(1)}

=\frac{-9+4}{6}

=\frac{-5}{6}

to find the y just times the x by the gradient and then minus it from the y

-9-(7 x \frac{-5}{6})=14\frac{5}{6}

making the equation y=\frac{-5}{6}x+14\frac{5}{6}

You might be interested in
I need help please help
Vedmedyk [2.9K]

Answer:

m(x)=x^4-x^3+8x-1\\\\n(x)=|x+6|

Are not one-to-one functions

Step-by-step explanation:

As m(x) has symmetry at the line x=0, it is not one-to-one

As n(x) has symmetry at the line x=-6, it is not one-to-one

8 0
2 years ago
E: f= 3:7<br> f:g= 2:3<br> Work out e:9
Ksenya-84 [330]

Answer:

e f f g

3 7 2 3

6 14 14 21

e;g=6:21

e : g=2 : 7

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Lena paid $18.96 for 3pounds of coffee. What is the cost per pound for this coffee
STatiana [176]

Answer:

6.32

Step-by-step explanation:

divide 18.96 by 3  and the outcome is 6.32

6 0
3 years ago
Is 63 even or odd
frutty [35]

c'mon bro you can't be this helpless

odd, even, even, even, even

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Francis earns $3.50 an hour mowing lawns. He also gets a $10.00 a week allowance. Bella earns $5.25 an hour babysitting and spen
Alika [10]
3.5h+10=5.25h-11
21=1.75h
12=h

3.5(12)+10=5.25(12)-11
52=52
8 0
3 years ago
Other questions:
  • HELP ON 3 AND 4 plssss!!! ill give the brainliest to the first one to answer IF CORRECT CUZ IMMA CHECK IT
    14·1 answer
  • Explain why a linear function that is continuous has an infinite number of solutions. Then determine which of the following repr
    11·1 answer
  • A batch of 24 cookies has a total of 3200 calories.How many calories is each cookie
    8·2 answers
  • Simplify: 12-(14-9x)​
    7·1 answer
  • The measure of XYZ is 45. The length of radius YZ is 6 inches. What is the area of sector XYZ?
    7·2 answers
  • 12y = 8x + 29 write in slope intercept from and show all your work plz help!
    8·1 answer
  • Given the ordered pair (12,5), find cot θ
    7·1 answer
  • .
    15·2 answers
  • Solve using substitution<br><br> x-y= 6<br> 4x+2y=36
    9·1 answer
  • Pls, Help I will mark brainliest and can you please show me working on how you did it,...I really need help
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!