1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PilotLPTM [1.2K]
2 years ago
10

The graph shows a line and two similar triangles.

Mathematics
2 answers:
Ulleksa [173]2 years ago
6 0

Answer:

y= 5/3x

Step-by-step explanation:

m= rise/run

up 5, right 3

the slope is 5/3 and the y-intercept is 0

MAVERICK [17]2 years ago
6 0

Answer:

y= 5/3x its D

Step-by-step explanation:

HOPE THIS HELPS

You might be interested in
what is force the product of a. newtons and weight b.position and mass c. newtons and gravity d. mass and acceleration
Artist 52 [7]
The answer is Mass and Acceleration
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the Value<br> out in the equation<br> 3/4 (z+4)=9
alisha [4.7K]

Answer:

z = 8

Step-by-step explanation:

3/4 (z+4)=9

3/4z + 3 = 9

3/4z = 6

z = 8

8 0
2 years ago
The diameter of a circle is 4cm. Find it area to nearewt tenth.​
DIA [1.3K]

Answer:

12.6cm

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mr. Matthews increased the amount of weight he lifted each morning from 80 to 90 pounds. By what percentage did Mr. Matthews inc
zepelin [54]
10%

This is because mr Matthews added only 10% to the 80 pounds
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is a math problem that equals to 44?
-BARSIC- [3]
44*1 , 43+1, 44+0 , 42+2, there are numerous ways a problem could equal 44
6 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the length of BC , rounded to the nearest tenth?
    11·2 answers
  • If y=3x+4 were changed to y=5x+4 ,how would the graph of the new function compare with the first one ?
    5·2 answers
  • Describe the transformation using the values for slope (m) and the y-intercept b. Compare the graph to the parent y = x.
    8·1 answer
  • Carpeting costs $7.99 a yard. If Jan buys 12.4, how much will it cost?
    6·2 answers
  • Can someone give me a step by step answer on how they figured this out so I understand it PLEASE???
    14·1 answer
  • this is a pretest so i haven't learned about any of this yet please provide help i thought it was the cross multiplication thing
    7·1 answer
  • Fastest to lowest
    9·2 answers
  • Alma got to the playground at 2:45.she spent 20 minutes on the swings and 10 minutes on the jungle gym. She played on the slide
    6·1 answer
  • A 2-cup bottle of shampoo costs $11.20. What is the price per fluid ounce?
    15·2 answers
  • Find f(−5) if f(x)=|x+1|. Type a numerical answer in the space provided. Do not type spaces in your answer.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!