1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alika [10]
2 years ago
9

Which choice is equivalent to the quotient shown here when x>=0 square root of 35x^5 divided by the square root of 7x^3

Mathematics
1 answer:
natita [175]2 years ago
3 0

Answer:

x√5 = x square root 5

Step-by-step explanation:

√35x^5 ÷ √7x^3 = √(35x^5 / 7x^3)

√(35x^5 / 7x^3) = √(5x^5 / x^3)

√(5x^5 / x^3) = √5x^(5-3) = √5x²

√5x² = x√5

You might be interested in
Solve the equation x+1&lt;5<br> #
OLEGan [10]
It's the inequality.

x+1
7 0
3 years ago
Multiply. 5⋅2/3 Enter your answer as an improper fraction, in simplified form, in the box
kodGreya [7K]
The answer is 10/3, the whole number form of it is 3 1/3 :)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost of a home is finaced with a $120,000 30-year fixed rate mortage at 4.5%
almond37 [142]

Answer:

$162,000

Step-by-step explanation:

4.5 of 120,000 is 5400

multiply 5400 by 30 and you get your answer.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The answer to the problem
swat32
.bahajaiakijajwjwjwjwjwjnwjwq
5 0
3 years ago
The cost of a bagel and a cup of coffee is $2.35. The cost of 2 bagels and a cup of coffee is $4.20. What is the cost of one cup
Gnesinka [82]

Hey!

--------------------------------------------

Solution and Answer:

4.20 - 2.35 - $1.85 per bagel.

1.85 x 2 = $3.70 for 2 bagels.

4.20 - 3.70 = $0.50 per coffee.

--------------------------------------------

Hope This Helped ;)

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Kevin runs a farm stand that sells apples and raspberries. Each pound of apples sells for $3.50 and each pound of raspberries se
    5·1 answer
  • Please everyone, I need help with this question and it's worth 10 good points.
    12·1 answer
  • This symbol ≥ means that one number is ____ ____ or equal to another number.
    13·2 answers
  • travis heart beats 17 times in 15 seconds. If he maintains this rate. how many times will it beat in 1min​
    13·1 answer
  • Help me PLEASEEEEEEEEEEEEE
    11·1 answer
  • Cece is finding the surface area of a square pyramid by finding the sum of the areas of its faces. Which statement best describe
    10·2 answers
  • Agiven line has the equation 10x+27-2
    14·1 answer
  • URGENT
    8·2 answers
  • A.)90<br> B.)41<br> C.)15<br> D.)83
    8·1 answer
  • Identify a function rule for the following ordered pairs:
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!