1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paraphin [41]
3 years ago
11

PLS HELP A friend says that the recursive formula for the geometric sequence $1,-1,1,-1,1,is an+1x(-1)^n-1. Explain your friend'

s error and give the correct recursive formula for the sequence.
Mathematics
1 answer:
Leno4ka [110]3 years ago
3 0

Answer:

For a geometric sequence with recurrence of the form a(n)=ra(n-1) where r is constant, each term is r times the previous term. This implies that to get from the first term to the nth term, we need to multiply by n-1 factors of r.

Step-by-step explanation:

hii

you are looking so h*t and s**y..

You might be interested in
3y - 5z = -23
leonid [27]
Starting off, we can multiply the third equation by 2 and add it to the third to get rid of both the x and y variables. Next, we get z=1. Plugging that into 3y-5z=-23, we get 3y-5=-23. Adding 5 to both sides, we get 3y=-18. After that, we can divide both sides by 3 to get y=-6. Plugging that into -2x-y-z=-3, we get -2x+6-1=-3=-2x+5. Subtracting 5x from both sides, we get -2x=-8. After that, we can divide both sides by -2 to get x=4.
8 0
4 years ago
Though it just opened last month, the Mash Mobile food truck has been doing well; they're now serving an average of 200 mashed p
Anon25 [30]

Answer:

2 50-pound bags

Step-by-step explanation:

[Conversions] 50-pound bags -> 800-ounce bags

[Total potatoes used] 200 mashed potato creations * 8 ounces of potatoes in each dish = 1,600 ounces of potatoes

[Bags used] 1,600 / 800 = 2 bags

Have a nice day!

     I hope this is what you are looking for, but if not - comment! I will edit and update my answer accordingly. (ノ^∇^)

- Heather

8 0
3 years ago
Tyrone receives a discount of $8.40 on a hat that normally costs $28.00. What percent discount did he receive on the hat? Show y
aksik [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

23

8 0
3 years ago
Trevor has finished 5 of his 12 homework problems, so he is Five-twelfths of the way to being done. Which statement best describ
Anastaziya [24]

Answer:

Trevor is just under halfway through his homework

Step-by-step explanation:

The following information is given in the question

Trevor has completed 5 of his 12 homework problems

So here the total number of homework is 12

And, out of them trevor has completed 5

So if we do the half of 12 than it would come 6

This means that trevor just under halfway the homeowrk

Therefore the last option is correct

8 0
3 years ago
ANSWER THIS ASAP NO FILE AT ATT!!
almond37 [142]

Answer:

The answer would be C

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 0.86 x 0.24 help me with this.
    7·1 answer
  • What is the greatest common factor of 36 or 45
    5·1 answer
  • A 9-pack of notebooks costs $3.87. What is the unit price?
    6·2 answers
  • Find the value of x.
    12·1 answer
  • What is the axis of symmetry of the function f(x) =-(x+9)(x-21)
    15·2 answers
  • Identify the slope and y-intercept of the graph of the equation Y=3/4x-2
    8·1 answer
  • Drug Name Half-life
    11·1 answer
  • Mr Zuma recently inherited rectangular plot ​
    12·1 answer
  • Find the LCM of 6 and 8 and list the multiples <br>​
    13·1 answer
  • What is the slope of the line shown below (3 9)(-4 2)
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!