1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gnoma [55]
3 years ago
15

The company's materials price variance for April was $3,000 Favorable. Its materials quantity variance for April was $5,000 Favo

rable. What does the company use as a standard price per yard of material for its safety suits?
Business
1 answer:
Black_prince [1.1K]3 years ago
5 0

Answer:

the  standard price per yard is $6.25

Explanation:

The computation of the standard price per yard is shown below;

Material quantity variance = Standard Price  × (Actual quantity - Standard quantity)

-$5,000 = Standard price  × (10,000 - 10,800)    

Thereore Standard price = -$5,000 ÷ (-800)  

= $6.25    

Hence, the  standard price per yard is $6.25

We simply applied the above formula so that the standard price per yield could come

You might be interested in
Nimbus Inc. is a hybrid organization. The organizational structure of the company has been developed to combine geographic suppo
kolbaska11 [484]

Answer:

<em> B) that Nimbus has a matrix structure</em>

Explanation:

Yes absolutely the above information is true, and from the following statement that can be fittingly inferred is given in OPTION(B).

<em>Because matrix structure is something in that organizational structure of the company has a single record that is given to multiple administrator.</em>

So, therefore as we can see in the scenario that Nimbus Inc. is also has a matrix structure.

7 0
3 years ago
Macrosoft Company reports net income of $61,000. The accounting records reveal depreciation expense of $76,000 as well as increa
melamori03 [73]

Answer:

Cashflow from Operating Activities                  $

Net income                                                         61,000

Add: items not involving movement of cash

Depreciation                                                    <u>76,000</u>

                                                                          137,000

Changes in working capital:

Increase in prepaid rent                                   (56,000)

Increase in accounts payable                           <u>11,000</u>

                                                                            92,000

Less: Tax                                                           <u>  16,000</u>

Cashflow from operating activities                   <u> 76,000</u>

Explanation:

Cashflow from operaing activities  using the indirect method equals net income plus depreciation minus increase in prepaid rent plus increase in accounts payable minus tax.

4 0
3 years ago
If a family spends its entire budget in a given time frame, the family can afford either 90 cans of soup or 60 frozen dinners. A
g100num [7]

Answer:

0.67

Explanation:

Opportunity cost is the cost of the next best option forgone when one alternative is chosen over other alternatives.

If the family buys one can of soup, the opportunity cost is the frozen food forgone.

Opportunity cost of one can of soup = 60 / 90 = 0.67

I hope my answer helps you

8 0
3 years ago
ANSWER ASAP PLEASSSE!!
kogti [31]

Answer:

A measurable plan is a plan that can be effectively quantified to justify it's qualities.

Explanation:

A financial plan can be defined as a set of guidelines that act as a map to help in managing ones savings and expenditures to meet set goals and objectives. In order to execute a financial plan, one of the features that have to be considered in good financial planning is to ensure that the goal is measurable.

In our case, you plan to save $5,000 for a down payment on a new car. This means that you need to save up to $5,000 in order to afford the car down payment. The following steps can be used;

1. Determine the goal: our goal is to save up to $5,000. The amount is a measurable figure that can be recorded as a goal.

2. Determine measurable ways to achieve the goal: this involves first determining the time you need to achieve the goal and the times and amount you will save each period to achieve $5,000 at the end of the time-frame. Lets say you need to save $5,000 in ten days, this implies that you will need to save (5,000/10)=$500 per day.

3. Keep a record every time you make a contribution towards your savings account to track how far you have reached.

4. Once the time has elapsed, calculate the total amount of savings you have collected over time to check if the plan was achieved.

3 0
3 years ago
Mr. West bought merchandise totaling $3,500.  His overhead was $1,200.  He sold the merchandise for $5,000.  Find his percent of
jonny [76]
<span>i think it is $9,700</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • An economic expansion leads to​ ________ needsminustested spending and​ ________ induced taxes.
    14·1 answer
  • A ____ is a gift to a retailer who purchases a specified quantity of merchandise
    11·1 answer
  • Define rent seeking. Rent seeking is attempting to transfer surplus from one group to another, for firms it usually involves: re
    8·1 answer
  • Participative leadership is enhanced when:______
    8·1 answer
  • Identify the difference, advantages and disadvantages between Intuition Assessment and Structured Analytical Techniques (SAT).
    5·1 answer
  • Tell me about a time you were able to understand someone else's viewpoint that differed from your own. Describe the situation, y
    6·1 answer
  • Assume the sales price is $10 per unit, variable cost is $5 per unit, and fixed cost is $1,000. How would the break-even point i
    6·2 answers
  • According to the basic double entry principle of accounting, we
    7·1 answer
  • I will mark you as brainliest !!
    14·2 answers
  • a common mistake that team leaders and supervisors make is to talk too little during the first team meetings.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!