we will proceed to resolve each case to determine the solution
we have


we know that
If an ordered pair is the solution of the inequality, then it must satisfy the inequality.
<u>case a)</u> 
Substitute the value of x and y in the inequality

-------> is true
so
The ordered pair
is a solution
<u>case b)</u> 
Substitute the value of x and y in the inequality

-------> is False
so
The ordered pair
is not a solution
<u>case c)</u> 
Substitute the value of x and y in the inequality

-------> is False
so
The ordered pair
is not a solution
<u>case d)</u> 
Substitute the value of x and y in the inequality

-------> is True
so
The ordered pair
is a solution
<u>case e)</u> 
Substitute the value of x and y in the inequality

-------> is False
so
The ordered pair
is not a solution
Verify
using a graphing tool
see the attached figure
the solution is the shaded area below the line
The points A and D lies on the shaded area, therefore the ordered pairs A and D are solution of the inequality
Answer:
104.7664068
Step-by-step explanation:
I want to say 17 but I don't know for sure
Answer:
The larger ham is the better buy.
Step-by-step explanation:
In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.
5.70/3 = 1.90 per lb
8.75/5 = 1.75 per lb
Therefore the 5 pound of ham is a better buy.
Answer: $1980
Step-by-step explanation:
Well, based off of the question being asked, I assume that you will need to pay $11 for 90 square footage of tiling, and then the same for the other square footage of tiling. Therefore your answer will be $1980. If you are looking for the equation, it is (<em>11x90)=990 (990)2 = 1980</em>
you do not need to multiply 11 by 90 again because you already know the answer.