The total cost is $175.
The first thing that you need to do is calculate the per day cost per person.
$60 was spent on a three day trip. $60/2 = $20 per day. There were 4 adults on the trip, so $20/4 = $5. The cost of food is $5 per person per day.
On a trip with 7 adults the formula to solve the total cost is:
7 adults x 5 days x $5/day = $175.
Answer: $100
Explanation:
If the reserve requirement is 20% then the required reserves being held by the company is:
= Total deposits * reserve requirement
= 8,000 * 20%
= $1,600
The reserves held by the company of $1,700 comprise of both the required reserves and the excess reserves. The excess reserves will therefore be calculated as:
Excess reserves = Reserves - Required reserves
= 1,700 - 1,600
= $100
1. Accept “no” for an answer.
2. Be direct and straightforward.
3. Avoid guilt.
4. Be direct and polite.
5. Don’t cross the line, avoid “asking too much”.
Benefits of having your own business is being independent ,you can be your own boss
•you get all the profits
• schedule your own time so it’s easy to plan your life
•promotions
• you control everything
Answer:
The answer is $190,000.
Explanation:
We are given the information about the total price of the home and other payments made by Sandra towards the purchase of the home.
An earnest money check can be counted towards the down payment. She also pays an amount of $7,000 for the down payment which the total of the two adds up to $10,000.
Subtracting that from the price of the home, she should bring $190,000 to the closing.
I hope this answer helps.