Answer:
$0.25
Step-by-step explanation:
Divide the cost by the amount.

Therefore, the cost of each chocolate bar is $0.25.
Start off by stating your facts. You have a maximum of $8.75. We know that each quarter is 25 cents so we multiply 25x26 equaling 650. Yet we need a decimal so it would be $6.50. Each nickel is worth 5 cents so then you would minus $8.75 and $6.50 getting us to $2.25. Now divide it by 5 cents and you should get 45 nickels. You can also do this by stating that 10 nickels is 50 cents and go until you get 45