1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kotegsom [21]
2 years ago
15

Jane uses 11 cups of flour for 5 cakes. how much would she need for 60 cakes?​

Mathematics
1 answer:
SVETLANKA909090 [29]2 years ago
3 0

Answer:

132

Step-by-step explanation:

11 / 5 = 2.2

2.2 x 60 = 132

You might be interested in
What happens to the value of the expression as 50/p decreases from a large positive number to a small positive number?
Pepsi [2]

Answer:

50/p increases from a small positive number to a big positive number.

Step-by-step explanation:

p is in the denominator. This means that p and the value of the expression 50/p are inverse proportional. So for a big value of p, 50/p has a small positive value. For a small value of p, 50/p has a high positive value.

what happens to the value of the expression 50/p as p decreases from a large positive number to a small positive number?

50/p increases from a small positive number to a big positive number.

For example

50/1000 = 0.05

50/1 = 50

7 0
2 years ago
What is the quotient of 36 divided by 3/4??
Harlamova29_29 [7]
36 divided by 3/4 is 48
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please I need Help!!! I need someone to help me do markdown's!!!
marta [7]

Answer:

The retail price is $103.6

Step-by-step explanation:

Markdowns are, to be simple, when the price goes DOWN, so the price would be less than the original rather than more. First, you must calculate what one percent of the original is, which is 1.40. As the markdown is 26 percent, you can do 1.40 x 26 to get how much was marked down, which is $36.40. To find the new price now, you must do the original minus the markdown, or 140 - 36.40 in this case. This gives you $103.6 as the retail price.

I hope this helped! :D

7 0
2 years ago
If melba rode her bike 7/8 miles in 1/4hour. what is the unit rate in miles per hour
kari74 [83]
3.5 miles per hour. 7/8 (.875) divided by 1/4 (.25)  equals 3.5. Hope this helps!
4 0
3 years ago
A triangle abc with vertices a (6,8) b(6,12) and c(10,12) is rotated 180 degrees. what are the coordinates of B
Oksi-84 [34.3K]
The rule for a rotation by <span>180
</span>(x,y)→(−x,−y)
so B<span>(6,12) will be B'(-6, -12)

answer

</span>B'(-6, -12)
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Use the elimination method to solve the system of equations -x+5y=-4 and 4x+3y=16
    5·1 answer
  • Find the slope of the line that passes through (10,-8) and (1, 12).
    14·1 answer
  • 7/9 as a decimal please
    6·2 answers
  • Solve algebraically<br> y=x^2 + 2x<br> y=3x+20
    14·2 answers
  • Find the formula for<br> B
    14·2 answers
  • What is a angle called when two angles share a common side and a common vertex
    13·2 answers
  • Select the number(s) that make the inequality true,
    13·1 answer
  • A recipe for baba ghanoush cause for twice as much olive oil as lemon juice
    9·2 answers
  • Starting at (0,0) if you were to go 8 units down and 10 units left what coordinates
    13·1 answer
  • Can someone help me ASAP
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!