1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alenkinab [10]
3 years ago
10

A 4-cup container of window cleaner costs $4.48. what is the price per fluid ounce?

Mathematics
1 answer:
motikmotik3 years ago
7 0

Answer:

8.48

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Jack divided his fortune of 92,000 into 8 equal portions.He gave 4 portions to his wife , 1 portion to his son and divided the r
AleksAgata [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

Given that Jack divided his fortune of 92,000 into 8 equal portions.He gave 4 portions to his wife , 1 portion to his son and divided the remaining portions equally among 5 charities.

The portion son gets = 1/8 of 92000 = 11500 $

Charity on the whole gets = 3 portions = 3/8 *92000 = 34500$

Each charity gets = 34500/5 = 6900$

Thus we find son gets 11500 dollars while each charity gets 6900 dollars.

The difference = 11500-6900\\= 4600

4600 dollars he got more.

5 0
3 years ago
FIRST RIGHT GETS BRAINLIESTTTTTTTT
Allushta [10]

Answer:

0

Step-by-step explanation:

-10 to -6 is 4 paces so you do 4 more paces and then half of that percent and you get 0.

7 0
2 years ago
What is the LCD of these fractions and why 3/5 and 3/4​
Nataly_w [17]

Answer:

wedf

Step-by-step explanation:

affwa

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need a little help what measurement is closest to the area of Nevada in square miles?
Nataliya [291]

Answer:

110,050

Step-by-step explanation:

You have a rectangle at the top with a w of 310 and a l of 210 = 65,100

The triangle has a height of 290 and a base of 310 = 44,950

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
900×8= <br>I have no idea
HACTEHA [7]
900×8=7200
Hope this helps.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How long will the bus take to travel 300km, if it averages 60km/h?
    10·1 answer
  • Solve: The quantity 2 x minus 20 divided by 3 = 2x −5 −3 2 13
    13·1 answer
  • What is the relationship between the ratios? 5/8 and 8/10 Drag and drop to complete the statement.
    7·1 answer
  • What is 5 5/6 x 4 1/2
    7·1 answer
  • Help me fast in need it
    9·2 answers
  • I need help with this question thank u
    15·2 answers
  • Find the value of x for which the graph of y = 3x² – 10x + 7 achieves its minimum y-value.​
    13·1 answer
  • Find the first 5 terms of 6n+2
    6·1 answer
  • Amy bought a necklace that had an original price of $20. She used a 30% off coupon. The tax rate was 7.5% (added after the disco
    15·2 answers
  • A bus covers a distance of 2.45 km in 2 min. What is the speed of bus?​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!