Answer:
56"
Step-by-step explanation:
Answer:
B
Step-by-step explanation:
i did it and it’s right
A=$20.20/10gal=$2.02 per gal
B=$26.04/12gal=$2.17 per gal
C=$28.14/14gal=$2.01 per gal
D=$30.45/15gal=$2.03 per gal
So C is the cheapest per gallon.
Answer:
<h3>6</h3>
Step-by-step explanation:
Given the expression g(c) = 6c/2, we are to find the value when c = 2
Substitute c = 2 into the expression
g(2) = 6(2)/2
g(2) = 12/2
g(2) = 6
<em>Hence the result when c = 2 is 6</em>
Answer:
Option(c) 34m
Step-by-step explanation:
Perimeter of a rectangle = 2(length + breadth)
length = 12m
breadth/width = 5m
Perimeter = 2(12 + 5)
= 2(17)
= 34m