1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
schepotkina [342]
3 years ago
12

A 5-pack of baseball caps costs $5.18. What is the unit price?

Mathematics
2 answers:
svlad2 [7]3 years ago
5 0

Answer:

5.18÷5=1.036 so round up to 1.04

Doss [256]3 years ago
5 0

Step-by-step explanation:

work is shown and pictured.

You might be interested in
an earthquake measures 3.6 on the richter scale. what is the amount of energy (ergs) released by the earthquake? give an exact a
Alisiya [41]
We have that 

<span>log10 E = 4.4 + 1.5<span>M
</span></span>E=<span>the released energy in Joules (J)
M= </span><span>earthquake measures---------- > 3.6
</span>log10 E = 4.4 + 1.5*3.6
log10 E = 9.8----------> E=10^(9.8)= 6.309573444 x10^9 J
<span>
the answer is  </span>6.309573444 x10^9 J<span>

</span>
5 0
3 years ago
What is the measure of the missing angle?
Yakvenalex [24]

Answer:

140°

........

.......

........

5 0
2 years ago
He sum of two numbers, x and y, is 12. the difference of x and two times y is 6. what are the values of x and y? x = 8, y = 4 x
Sveta_85 [38]
The last choice is correct
8 0
2 years ago
Gatlin made 5 dresses with 3.5 yards of fabric. how many yards did she use on 1 dress
bogdanovich [222]
All you have to do is divide 3.5 by 5 and you should get 0.7. So she used 0.7 yards on one dress. Hope this helped :)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many whole numbers are there between 20 and 30
Leto [7]
There are 9 whole numbers in between 20 and 30 
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Which of the tables, if any, shows a proportional relationship?
    12·2 answers
  • PLEASE HELP!! BE AUICK AND EXPLAIN!Solve the system by graphing!
    8·1 answer
  • If the initial amount of iodine-131 is 537 grams , how much is left after 10 days?
    10·1 answer
  • Graph y+6 = 4/5 (x+3 using the point and slope given in the equation.
    5·1 answer
  • afamily had dinner in a restaurant. If the cost of the cdinner was Rs. 2500, how much did the family pay with 10% service charge
    6·1 answer
  • can someone please help me with my math assignment??? really need the answer today. And also please don't answer this if you did
    5·1 answer
  • Please help, lots of points thirty seven
    13·1 answer
  • What is the slope? y = 13x Question 1 options: 3/1 1/3 .03 13
    6·1 answer
  • Erynn glued k seashell on a photo frame. She made 5 such photo frames. How many seashells did she use?
    15·1 answer
  • when writing the equation of a line in slope-intercept form, how can you determine the value of m in y=mx+b if you know the coor
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!