1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ollegr [7]
2 years ago
13

What is the negative square root of 4,900?

Mathematics
2 answers:
nekit [7.7K]2 years ago
4 0

Answer: -70

Step-by-step explanation: hope I helped

anygoal [31]2 years ago
4 0
I’m thinking the answer is -79
You might be interested in
Jordan works for a landscape company during his summer vacation. He is paid $12 per hour for mowing lawns and $14 per hour for p
vitfil [10]

Answer:

m+g\leq40

12m + 14g\geq250

Step-by-step explanation:

Jordan is paid $12 per hour for mowing lawns and $14 per hour for planting gardens.

Let m represents the number of hours mowing lawns and g represents the number of hours planting gardens.

He can work a maximum of 40 hours per week, and would like to earn at least $250 this week.

Then, the system of the inequality becomes

m+g\leq40

12m + 14g\geq250

8 0
3 years ago
Question 4 (Fill-In-The-Blank Worth 4 points)
OlgaM077 [116]

Answer:

53÷(13-8) × 2

53÷5×2

53÷10

5.6

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is equivalent to 18 minus square root negative 25
kodGreya [7K]

Answer:

its going to be B)18 -5i just took the test



7 0
3 years ago
3/4 divided by 12 as a fraction
Leona [35]

Answer: the answer  is 3/48

8 0
2 years ago
-4+4 *
Soloha48 [4]

Answer:

Step-by-step explanation:

- 4 + 4 = 0

- 9 + 8 = - 1  

8 + (-1)  = 7

-6 + (-2)   = - 8

What is the sum of negative 9 and 7 = > - 9 + (-7) = - 9 - 7 = - 16

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Plz answer both for 10 points.!!! Thx for the help.
    10·1 answer
  • Another math question from me
    12·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $2.75 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    5·2 answers
  • The amount of money you earn before taxes and other expenses are taken<br> out is called ?
    9·1 answer
  • Let Us Cell U charges $0.15/minute for long distance calls. Cell for Less charges $10.50/hour plus an additional $0.10/minute fo
    15·1 answer
  • the turn signal on a car A blinks 3 times every 5 seconds. The turn signal on car B blinks 2 times every 3 seconds . In one minu
    5·1 answer
  • A second-hand clothing store makes a profit of $4.50 for every piece of used clothing it sells. If the store manager wants to ma
    7·2 answers
  • A cylinder is sliced horizontally, parallel to its base, and vertically. Which of the following could represent cross sections o
    10·2 answers
  • What are the real or imaginary solutions of each polynomial equation?
    8·1 answer
  • What expression is equivalent to (5x^2+3x+4)- (2x^2+1)-(7x+3)
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!