1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
serious [3.7K]
2 years ago
5

Look at attachment below

Mathematics
1 answer:
Romashka [77]2 years ago
4 0
I think it’s 8/55=4/x
So it’s 8x=4(55)
8x=220
x=220/8
x=27.5
You might be interested in
What is the area of the kitchen floor in this floor plan?
slava [35]
First you would figure out the dimensions, which are 7 ft by 5 ft. Then, multiply those together, which equals 35 sq ft. The answer to your question is C - 35 sq ft. Hope this helps!
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Round to the nearest ten thousand 1,346,935?
faltersainse [42]
First, find the number in the 10 thousands place. In 1,346,935, 4 is in the 10 thousands place. 6 is next to 4, and is larger than 5, so round 40 thousand to 50 thousand. The answer is 1,350,000.


Thanks for your question! Don't forget to rate and give me the brainliest answer! Then, I can help you with all your problems! ^-^ ~

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Brian pays $3.48 for a bag of 12 oranges. Find the unit price in dollars per orange. If necessary, round your answer to the near
densk [106]

Answer:

$0.29 per orange

Step-by-step explanation:

3.48 / 12 = 0.29

6 0
3 years ago
Find the range for the set of data.<br> 5,15,75,105,85
Oduvanchick [21]
I think to the range of the data it will be 75
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Need Help with this Appreciate!​
earnstyle [38]

Answer:

Whatever problem choice is equivalent to 2

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=3%20%5Cdiv%20441%20%3D%20" id="TexFormula1" title="3 \div 441 = " alt="3 \div 441 = " align="a
    5·1 answer
  • Three friends earned more than $200 washing cars they pay their parents $20 for supplies and divided the rest of the money equal
    7·2 answers
  • Solve the system of equations by substitution.<br> x + y = <br> x + 7y = 8
    15·2 answers
  • Nine more than twice a number is less than negative nineteen.  Find all numbers that make this statement true.
    9·1 answer
  • First twelve mulitples of 4
    15·2 answers
  • For f(x) = 3x +1 and g(x) = x^2-6, find (1-3)(x).
    14·1 answer
  • Choose yes or no weather the expression are equivalent <br> 2(8f-5) and 10f-10
    13·2 answers
  • Pls who knows how to do this? Make it correct just by adding one line<br>5+5+5=550​
    12·1 answer
  • Help me pleaseeeeeeee
    12·1 answer
  • (m+n)¹⁰; The 6th term will contain m?n?​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!