1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Liono4ka [1.6K]
3 years ago
15

Find the output, y, when the input,x, is 6. y=

Mathematics
1 answer:
deff fn [24]3 years ago
8 0

Answer:

y = 8

General Formulas and Concepts:

<u>Algebra I</u>

  • Reading a Cartesian Plane
  • Coordinates
  • Functions

Step-by-step explanation:

What the question is asking is for the y-value when the x-value is equal. According to the graph, when x = 6, y = 8. Therefore, y = 8.

You might be interested in
Decompose 4/6 into three fractions with three different numerators
Anna007 [38]
2/3 6/9 9/12 are three fractions with different numerator
5 0
3 years ago
Will mark brainli if you give explanation
dmitriy555 [2]

Answer:

960 ft²

Since you are doing volume, your multiplication sentence would look like

Length * Width * Height

Now, if you multiply 10 * 8 * 12, your answer will be 960 ft²

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find f(-5) if f( x ) = | x + 1|.
Alekssandra [29.7K]

Answer:

Step-by-step explanation:

f(x)=x+1

then,

   f(-5)=(-5)+1

         =-4

8 0
2 years ago
Can you answer these for me ?
vodka [1.7K]

Answer:

B. 4 3/8

Step-by-step explanation:

7/8 X 5 = 4 3/8

6 0
3 years ago
HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Lena [83]

A circle is 360°. Since you only have 3 different types of weather, if you split the ° equally, each section would have 120°. The amount of rainy days is 10/30 or exactly 1/3, so 120° are rainy days.

If you do 30 x 12, it equals 360. So that means that each day is 12°. There were 8 cloudy days, so you can do 8 x 12 = 96°

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the measure of ∠A, to the nearest degree?
    15·1 answer
  • (only do #3 please) It's due 11:59 PM! Please solve!!!
    5·1 answer
  • In the United States, the average public school teacher currently earns an annual salary near $55,202. Reported national average
    6·1 answer
  • Rita earns $17.00 per hour. If she gets a 6% raise, what will be her new hourly wage?
    7·2 answers
  • A telephone soliciting company obtains an average of five orders per 1000 solicitations. If the company reaches 250 potential cu
    10·1 answer
  • 90°
    12·2 answers
  • HELP ASAP;The tree diagram represents an<br> experiment consisting of two trials.
    11·1 answer
  • Write an equation in slope intercept form of the line shown (1,-3) (3,1)
    8·1 answer
  • A box of cereal costs $3.69. The box has 13.7 ounces of cereal. About how much does each ounce cost?
    15·2 answers
  • 23^0 is equal to<br> O 23<br> 1<br> 23
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!