1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SCORPION-xisa [38]
2 years ago
10

On the packaging for a triangular sail, the edge measurements for the sail are listed as

Mathematics
2 answers:
Svetach [21]2 years ago
7 0

Answer:

Obtuse

Step-by-step explanation:

Edge2021 ;)

Colt1911 [192]2 years ago
4 0

Answer: It is an obtuse triangle I think beause more than one side is more than a 90 degree angle

Step-by-step explanation:

You might be interested in
DO 11. Find the slope of the line that passes through the points<br> (-4, 7/2) and (3, -21/10)
Evgen [1.6K]

Answer:

-4/5

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
What does this graph show<br> inverse <br>direct<br> neither​
grin007 [14]

Answer:

i think the given graph is inverse

3 0
2 years ago
Which expression represents the lateral surface area of the cone?
Setler [38]

Answer:

π(6 cm) (10 cm)

Step-by-step explanation:

As we know that

The formula to calculate the lateral surface area of the cone is πrl

where

r denotes the radius i.e. 6 cm

l denotes the length i.e. 10 cm

So based on the above information

The expression that shows the lateral surface area of the cone is

π(6 cm) (10 cm)

Therefore the third option is correct

Hence, the same would be relevant

6 0
2 years ago
WILL GIVE BRAINLIEST
antoniya [11.8K]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

JK is longer than JL and isn't 9 units long

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Question in the picture!
Aleonysh [2.5K]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How would i solve this
    9·1 answer
  • lynn spends money while sam saves money lynn starts with $250 and spends $20 per week sam starts with $40 and saves $15 per week
    10·1 answer
  • What value of n solves the equation 2^n =1/8
    14·1 answer
  • The domain for f(x) and g(x) is the set of all real numbers.
    9·1 answer
  • How do you add 1/10 plus 8/100
    7·2 answers
  • What is -9 to the-3/2 power with no decimals
    5·1 answer
  • Evaluate the expression -4x+5y-14 when x=0 and y= 3/5​
    12·1 answer
  • Please help u need help ASAP
    11·1 answer
  • Mike bought 4.5 pounds of bananas for $5.40. What is the price per pound for the bananas?
    11·1 answer
  • A scientist uses a submarine to study ocean life. She begins 88 feet below sea level. • After traveling down for 6 seconds, she'
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!