Answer: C $1.51
To solve this, start with a proportion. Put the CPI numbers on the left and the apple juice prices on the right.
You will have:
82.4/130.7 = 0.95/x
Cross multiply to solve and you will get the price of the juice is $1.51.
Answer:
I don't get it but in my opinion I would say it's 4
The side lengths of triangle are 6 units, 8 units and 10 units.
<u>SOLUTION:
</u>
Given that, we have to find what is the length side of a triangle that has vertices at (-5, -1), (-5, 5), and (3, -1)
We know that, distance between two points
is given by

Now,

Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.