1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vedmedyk [2.9K]
2 years ago
13

Help me ill give branilyest

Mathematics
2 answers:
Luda [366]2 years ago
7 0

Answer:

The unit price is the cost per unit of an item or the cost/price for each item.

1) <u>4$</u> per pound. By simplifying the proportion (constant ratio) between the cost, and the pounds of apples. 3 pounds of apples cost 12$ → 3/3 pounds of apples cost 12/3$ → 4 dollars for every pound.

2) <u>2$</u> per pound. By evaluating the rate of change (change in the y over x or dependent variable over independent) in the equation: y = <u>2</u>x. y is the cost in dollars, and x is the pounds of apples. So there are 2 pounds (weight) of apples for every dollar.

3) <u>3$</u> per pound. Given a graph with a y scaled by 3, and an x scaled by 1 with a graph y = x or 1 unit up for every unit right. This must be equivalent to y = 3x. Where y is labeled as the cost in dollars, and x as the weight in pounds. So there are 3 dollars for every pound of apples.

4) Store B. Because 2 is less than 3 which is less than 4.

solong [7]2 years ago
4 0

Thanks you soooo much <u>luclaporte2</u> you help me a lot!!

You might be interested in
Write an equation for sidewalk one in slope intercept form.
sveta [45]
X   y
2   7
0   3
I figured out how to do it.
2-0=2
7-3=4
4/2=2 therefore the gradient is 2.
Now we need the y intercept which is already given (the y intercept is when x=0) when x equals 0 x=3 so the equation of the line is:
y=2x+3

Hope this helps :)
8 0
3 years ago
Jess surveys her class to find out how many hours of sleep her classmates get per night. She lists the number of hours for each
zzz [600]
B and D can be answered.
7 0
2 years ago
The struggle is real...​
ipn [44]
Point Form:
(2, 4), (1, 1)

Equation Form:
x = 2, y = 4
x = 1, y = 1
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with the equation (11) - 2.
nirvana33 [79]

Answer:

it's technically 9 because it's the same as 11-2

3 0
3 years ago
In the city there are two options for taxi companies. The Green Company charges $.38 for each 15 of a mile. The Orange Company c
stealth61 [152]
A customer cannot travel orange company if they have $10
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Paul needs 4.5 cups of flour and 0.5 cup of brown sugar for his recipe.  Which statement best describes how much of each ingredi
    11·2 answers
  • Freddy is 4 years older than 8 times his grandson's age. The sum of their ages is greater than 67.
    13·2 answers
  • Which table shows a proportional relationship between x and y?
    5·2 answers
  • Round each decimal to the indicated place value 3.41469 ten thousandths
    5·2 answers
  • Can someone help me with this
    6·1 answer
  • What is the solution to the system of equations below? HELP!!!! y = negative one-fourth x + 2 and 3 y = negative three-fourths x
    13·2 answers
  • Show your work and ill give you brainliest!!!
    14·1 answer
  • In one particular suburb, there are 9 families that own a maltese. If there
    15·1 answer
  • If the ratio between the measures of two supplementary angles is 1 : 2 , then the measure of the smaller angle equals​
    14·1 answer
  • the length of two sides of a triangle are 7 and 10. The length of the third side may be any number __________
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!