1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NeTakaya
3 years ago
14

Use order of operations to make this true 7 11 4 2 = 10

Mathematics
1 answer:
Keith_Richards [23]3 years ago
5 0

Answer:

7 + 11 - 4 \times 2 = 10

Step-by-step explanation:

Using order of operations, the first thing to be calculated would be 4 \times 2.

That would turn our equation into this:

7 + 11 - 8 = 10

You can then calculate left-to-right as usual to get the answer 10.

You might be interested in
Help help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
hram777 [196]

Answer:

I am pretty sure it is the 3rd one

(In geometry, an isosceles triangle is a triangle that has two sides of equal length. And i think 3 of them are an isosceles triangle)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
a stack of 4 books weigh 5.2 pounds if each book weighs the same amount then how much does each book weigh
statuscvo [17]

Answer:

1.3 pounds

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
What are values of X mean in maths​
GaryK [48]

Answer:

The letter "x" is often used in algebra to mean a value that is not yet known. It is called a "variable" or sometimes an "unknown".

Step-by-step explanation:

In x + 2 = 7, x is a variable, but we can work out its value if we try:)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help Plez<br> Thanksssssssssasss :P
Nimfa-mama [501]

Step-by-step explanation:

1.s^13

2.g^41

3.b^-1

They are the required answers.

4 0
2 years ago
What is the relationship between the value of the digit 3 in 4,231 and in the value of the digit 3 in the number 3,421?
leva [86]

Answer:

In 4,231, the value of the digit 3 is 100 times the value of the digit 3 in 3,421.

Step-by-step explanation:

Hope this helps.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you solve this?
    8·1 answer
  • Kamal's bakery recently spent a total of $700 on new equipment and their average hourly operating costs are $12. Their average h
    13·1 answer
  • Find the unit rate: 91 miles with 3.5 gallons of gas
    10·1 answer
  • Help pleases this question
    6·1 answer
  • The equation of line s is y=1/3x-3
    10·1 answer
  • The Chambers family has a net monthly income of $6,500. A circle graph titled Chambers Family Budget. Housing is 25 percent, Foo
    13·1 answer
  • (MATH PROBLEM) v + w at v = 2, w = 5 <br> pls helpp me <br> uwu
    15·2 answers
  • I need to study and this question I have been working on for a hour could someone help me with the question Please show me how t
    13·1 answer
  • What is Ac in Centimeters?
    13·1 answer
  • You were given 40 m of fencing to make a
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!