1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Musya8 [376]
3 years ago
9

What do you think was the porpuse of this advertisement?​

Mathematics
1 answer:
MariettaO [177]3 years ago
6 0

Answer:

The purpose of advertising is to inform the consumers about their product and convince customers that a company's services or products are the best, enhance the image of the company, point out and create a need for products or services, demonstrate new uses for established products, announce new products and programs.

You might be interested in
Janet is designing a frame for a client. She wants to prove to her client that m∠AGE ≅ m∠CHE in her sketch. What is the missing
Amiraneli [1.4K]

Answer:

I believe the answer is transative property. I'm currently taking the test so I'm not 100% sure if I'm right yet.

Step-by-step explanation:

In step one, AGE and HGB are verticle angles since they are opposite of each other. then step two is alternate interior angles because they are interior angles opposite of each other, self-explanatory. the reason I choose the transitive property over the corresponding angles theorem is because the transitive property states: among A B and C, if A=B and B=c then A=C and in this case since AGE=HGB andHGB=CHE then AGE=CHE. I hope this helps and if you know the right answer just put it in the comments, if I'm wrong ofc.  

6 0
2 years ago
Victoria bought a jacket in the sale which had 20% off. If it cost ?36 on sale what did it cost before the sale?
Basile [38]

Answer:

The jacket costs $45

Step-by-step explanation:

In order to find this, notice that the price of the sale represents 80% of the total cost. This is because we took 20% away with the sale. Now we can find the overall amount by dividing the sale cost by the amount it represents.

$36 / 80% = $45

7 0
3 years ago
A baker made two cakes of the same size.
dybincka [34]

Your question seems to be incomplete

6 0
2 years ago
Whats the GCF of 49 and 4
Irina18 [472]
The greatest common factor is 1 because there is not a number that goes into or will multiply and get 49 and 4. 49 is an odd number and 4 is an even number so the GCF is 1.
5 0
3 years ago
D is the same as 359 more than the product of 344 and d<br>write the sentence as an equation ​
nignag [31]

Answer:

d = 359 + 344d

Step-by-step explanation:

d = 359 + 344d

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Help needed please and thank you
    7·1 answer
  • Rewrite fractions using a common denominator 2/5 and ½​
    11·1 answer
  • The fifth term of a non-linear sequence is 9.
    8·1 answer
  • What are statements that are true for any number?
    5·1 answer
  • If you get 0=0 is that no solution or IMS
    8·2 answers
  • Jonathon saves $4,000 at the end of each quarter for 10 years. Assume 12% compounded quarterly and find the present value.
    10·1 answer
  • If u answer this, ill give you 15​
    11·2 answers
  • Write the mixed number 5 2/25 as a percent.
    6·1 answer
  • Write and evaluate the expression.Check all that apply. Write the expression as 11 +t2 -6 Write the expression as 11 +2t -6 Writ
    7·2 answers
  • Graph the solution of the system of linear inequalities.<br> y + 2x ≥0<br> 3x-2y≤6
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!