Answer:
15 cm
Step-by-step explanation:
Median means middle number
10,15,15,18,20
So what we do first is find out the cost per foot which is 305÷154=1.9805194805194805195
Then we find out the area of the second rug which is 288 feet and multiply that by the cost 1.9805194805194805195. We then get 1.9805194805194805195x288=570.38961038961038961
1.No error , he divided by 16 in the 2 sides .
2.no error ,he made sure that 16/16 is one while d/16 remains
3.no error , he square rooted both sides
4.error, as the root gives one positive value and one negative value not only a positive value ,the answer should have been t=+-(d/4)
5.error,he disturbed the whole equation by rooting d only he should have rooted both sides
Answer:
F = 2
Step-by-step explanation:
4f-24+4f=-8
collect like terms
8f-24=-8
move constant to the right
8f=-8+24
calculate
8f=16
divide both sides by 8
Answer F = 2
To getyour answer, just divided 3.24 by 12. You will get 0.27. So the answer is each pencil costs 27 cents or 0.27.