Answer:
14ft
First get the cones volume formula v=(3.14*r^2*h)/3
Second find the radius which is 1/2 the diameter.
Third plug in given and solve 366= (3.14*5^2*h)/3
366*3=3*(3.14*25*h)/3
1098=78.5h
1098/78.5=78.5h/78.5
13.987=h
To find the unit price, divide the total price by the total weight.
4.60 / 2 = 2.30
So, the unit price is $2.30 per liter of milk.
Best of Luck!
The correct answer for this is 6m - 5
That is the final expression.
Mark brainliest :)
The probability that a randomly selected chocolate bar will have between 200 and 220 calories is 3.97%
<h3>What is an
equation?</h3>
An equation is an expression that shows the relationship between two or more variables and numbers.
The zscore is given a:
z = (raw score - mean) / standard deviation
mean = 225, standard deviation o = 10.
a) For x = 200:
z = (200 - 225) / 200 = -0.125
For x = 220:
z = (220 - 225) / 200 = -0.025
P(-0.125 < z < -0.025) = P(z < -0.025) - P(z < -0.125) = 0.4880 - 0.4483 = 3.97%
b) For x = 190:
z = (190 - 225) / 200 = -0.175
P(z < -0.025) = P(z < -0.175) = 0.4286
The probability that a randomly selected chocolate bar will have between 200 and 220 calories is 3.97%
Find out more on equation at: brainly.com/question/2972832
#SPJ1
Answer:
30
Step-by-step explanation:
The area would have been 80*x=1600.
that means x=60. So, two pennant bases are 60.
That means one pennant base is 30.