1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
const2013 [10]
2 years ago
12

Sophie Ruth is eating a

Mathematics
1 answer:
Firdavs [7]2 years ago
6 0

Answer:

15 grams

Step-by-step explanation:

There is a 50 gram chocolate bar that contains 30% cocoa. So we are basically finding 30% of 50. We break 30 into 3*10 and 50 into 5*10. 5*3 = 15.

Therefore, there are 15 grams of cocoa in the chocolate bar.

I hope this helps.

You might be interested in
Zoey needs at least $30 to buy a gift. She has $12. Which inequality could Zoey use to find out how much more money (m) she need
melisa1 [442]

Answer:

The answer is C

Step-by-step explanation:

She only could use 30 ≤ 12 + m to solve for how much more money she needs. m > 18

4 0
3 years ago
Please help me out!!
ValentinkaMS [17]

Answer:

60 in³

Step-by-step explanation:

Prism A is 2×3×5 which is 30in³

Prism B is 2 times the height, which means it is 4×3×5 which is 60

6 0
3 years ago
Martin is paid an hourly rate of d dollars per hour for the first 40 hours he works per week. He is paid one-and-a-half times hi
Nat2105 [25]

Answer:

40d + 10(1.5d) = 770 can be used to determine Martin's hourly pay.

Step-by-step explanation:

Given that:

Hourly rate = d

Earning to first 40 hours = 40d

Earning of more than 40 hours = 1.5d

Amount paid per week = $770

Hours worked = 50 hours

first 40 hours + 10 hours = total earned

40d + 10(1.5d) = 770

Hence,

40d + 10(1.5d) = 770 can be used to determine Martin's hourly pay.

5 0
2 years ago
HELP MEEEEE!!! I HAVE AN F
mariarad [96]

Answer:

B is your answer!

Step-by-step explanation:

Hope I helped:)

6 0
3 years ago
A 2 pound bottle of barbeque sauce cost $22.08.what is the price per ounce ?
beks73 [17]

The answer is $0.69. This is because there are 32 ounces in the bottle, and $22.08/32=0.69, or $0.69.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The scatterplot that represents the monthly values of stock QRS has an r
    10·1 answer
  • The length of a rectangular garden is 7 feet more than 5 times the width. If the
    7·1 answer
  • Solve each question -15=7n+8n=
    10·2 answers
  • Which statements best describe the dot plot or box plot? Check all that apply.
    10·1 answer
  • Solve for x: −3(x − 2)2 + 17 = 0
    7·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP!! will give brainlist :)
    9·1 answer
  • -2x+9x+1-93<br> answer pls
    9·1 answer
  • Can someone please help?
    14·2 answers
  • A root emerges from a seed because of the force of?
    15·1 answer
  • What is the value of u?<br>Please help.<br><br>​
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!