1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ostrovityanka [42]
3 years ago
8

During​ spring, young​ moose, unfamiliar with roads and​ traffic, are wandering around at night in a​ province, causing risk and

road accidents. Suppose that the average number of road accidents involving moose was per day. The government increased the number of hunting licenses and cleared brush to improve​ drivers' visibility. On one day after these measures were​ implemented, there were road accidents involving moose. ​
Required:
a. What would be the chance of such accidents or​ fewer, assuming the​ government's measures were​ ineffective? ​
b. Do you think the​ government's measures were​ effective? State your reasons clearly.
Mathematics
1 answer:
34kurt3 years ago
3 0
Answer: A not b
Because it’s just not
You might be interested in
A video rental store keeps a list of their top 15 movie rentals each week. This week the list includes 6 action, 4 comedies, 3 d
azamat

Answer:

<h2>32/1125</h2>

Step-by-step explanation:

Probability is the likelihood or chance that an event will occur.

Probability = Expected outcome of event/Total outcome.

If a video rental store keeps a list of their top 15 movie rentals each week, the total outcome is 15.

If the list for the week includes 6 action, 4 comedies, 3 dramas, and 2 mysteries and the store manager removes a copy of each of the 15 movies from the shelf, then randomly selects 3 of the 15 to show on the display monitors in the store, the probability that she selected 2 comedies and 1 action movie will be calculated as shown;

Probability of selecting 2 comedies  = 4/15*4/15 = 16/225 (Note that the expected outcome in this case is 4).

Probability of selecting 1 action movie = 6/15 = 2/5

<em>Hence, the probability that she selected 2 comedies and 1 action movie will be equivalent to 16/225*2/5 = 32/1125</em>

<em>Note that the rented movies will have to be returned hence reason for the replacement. </em>

8 0
3 years ago
What is the formula to the area of a triangle?
Lorico [155]

Answer:

(Base x height) x 1/2

Step-by-step explanation:

We do this because a triangle is emulating a rectangle with Base x Height. However, a triangle's shape is less conventional than a standard square or rectangle, thus the division by 2.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
When doctors prescribe medicine, they must consider how the drug’s effectiveness declines as time passes. If each hour a drug is
Pie

Answer:

B)

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Answer this, pic shown below. please
White raven [17]

Answer: it is D

explanation: the higher the weight is the higher the cost is

6 0
3 years ago
A grass fertilizer is sold in 5-pound bags. Stuart calculates that he needs enough fertilizer to cover 4,350 square feet. If eac
VashaNatasha [74]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Which equations represent functions?
    6·2 answers
  • The time it takes you to go a certain distance varies inversely with the speed of travel. Suppose it takes you 4 hours to get to
    14·1 answer
  • If six members from the previous problem are absent, the club must divide the number of flyers b 18. how many more flyers does e
    7·1 answer
  • What is the approximate side length of a square game board with and area of 188 in. squared.
    7·2 answers
  • A line has a slope of 1/7 and passes through the point (14,2). What is its equation in slope-intercept form?​
    13·2 answers
  • PLS HELP URGENT ILL GIVE U BRAINLIST
    5·1 answer
  • 900 + 50 + 4 + 0.7<br> Please help me
    13·1 answer
  • Chen bought a 20-foot chain for $36.50. What is the unit rate of price per foot?
    6·1 answer
  • Ali bought 212 pounds of ground turkey at $2.50 per pound and ​ 314 ​pounds of ground beef at $3.20 per pound.
    14·1 answer
  • Nguyen looked at 70 web sites in 7 hours. At that rate, how many web sites would he look at in 12 minutes?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!